1.034.221

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A pilisszántói régi temető

Szerző
Szerkesztő
Fotózta

Kiadó: Sikerx Bt
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 416 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN: 978-963-7082-38-2
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal illusztrálva. Kihajtható melléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A történet már csaknem 20 éves. 1993-ban kért fel Pilisszántó akkori polgármestere, hogy a falu régi temetőjének még álló sírköveit dokumentáljam és lehetőség szerint a törötteket restauráljam.... Tovább

Előszó

A történet már csaknem 20 éves. 1993-ban kért fel Pilisszántó akkori polgármestere, hogy a falu régi temetőjének még álló sírköveit dokumentáljam és lehetőség szerint a törötteket restauráljam. Természetesen a felkérést feleségemmel, Molnár Erzsébettel közösen elfogadtuk és szabad napjainkon a már akkor is sűrű bozótban megbúvó temető síremlékeit apránként megszabadítva az elvadult környezet fogságából, dokumentáltuk. Az egyes síremlékekről méretarányos rajzokat, fotókat, majd temetőtérképet készítettünk. A munka 1995-ben fejeződött be és a 164 síremlék dokumentációját átadtuk az önkormányzatnak.
A dokumentáció elkészítésével az volt a célunk, hogy előkészítsük a temető publikációját és alapot teremtsünk ahhoz, hogy a területet emlékparkká alakítsuk. Azonban a tervezet az elmúlt évtizedekben a politikai és gazdasági állapotok szövevényében a többszöri nekifutásunk ellenére sem ért célt. Pályázatainkat ha egyáltalán volt kiírás az adott évben, legtöbbször forráshiányra hivatkozva, rendre elutasították.
A temető könyv tervezete ezekben az években sem szorult teljesen háttérbe és a napi munkahelyi feladatok mellett tovább érlelődött. Kialakult a könyv szerkezete, és a munka egyik legértékesebb része a katalógus és annak megjelenési formája. Ezzel együtt megfogalmazódtak a főbb fejezetek címei is. A temető dokumentálása során szembe kellett néznünk az enyészet visszafordíthatatlannak tűnő hatásával, amikor a feliratok lassanként leolvadnak és feloldódnak a természeti erők hatása nyomán, amit még fokoz az ember ostoba romboló szenvedélye amikor légpuska célpontnak használja ősei síremlékeit vagy egyszerűen csak erőpróbaként, szórakozásból letöri egy-egy sírkereszt szárát vagy kidönti helyéből és megelégedve távozik. Ez a tapasztalás arra ösztökélt bennünket, hogy szakítva az addigi gyakorlattal ahol esetleg csak hangulatos temető rész-fotókat, vázlatos rajzokat és sírleírásokat közöltek, ez alkalommal, egységesen a temető teljes dokumentációját hozzuk nyilvánosságra a megfelelő megjegyzésekkel és így járuljunk hozzá ahhoz, hogy a pótolhatatlan emlékekről maradandó vizuális és szóbeli információk maradjanak fenn unokáink számára is. Az elmúlt, várakozással és tervezgetéssel teli évek igazolták e törekvésünk helyességét. 1995- óta már számos, akkor még a helyén álló síremlék eltűnt, elpusztult és csak a mi felmérési dokumentációban található meg.
Úgy tűnik másoknak is szemet szúrt a zöld lombozat alatt megbúvó emlékművek rejtőzködése és az Önkormányzatnak 1995-ben leadott felmérési dokumentációnkat kivonatolva saját nevük alatt 2006-ban egy füzetben közzé tették. Természetesen e kutatói etikát és polgári jogokat is sértő cselekedetet csak egy úton lehet orvosolni, ha mielőbb találunk olyan kiadót, aki képes és hajlandó anyagilag is támogatni a nyomdai előkészítő munkát. Erre 2011-ben került sor, amikor megtaláltuk azt a kiadót és felvállalta ezt a nem kis feladatot.
A kézirat katalógusát és a könyv bevezető részét 2012 májusában zártam le. A munkámat hasznos tanácsokkal segítették kollégáim Dr. Ridovics Anna, és Dr. Peterdi Vera. A kézirat ókori fejezetét Mráv Zsolt, a középkori és Újkori részeket Baják László kollégáim nézték át és tanácsaikat szem előtt tartva, ahol szükséges volt, finomítottam a szövegen. Mindannyiuknak köszönöm ez úton is önzetlen segítségüket és támogatásukat.
Köszönettel tartozom Gyapjas Anikónak és Vári Ágnes grafikusoknak a katalógus összeállításánál végzett munkájukért. S nem utolsó sorban, de külön köszönettel tartozom még társamnak és feleségemnek Dr. Molnár Erzsébetnek a dokumentáció elkészítésénél, majd a kézirat szövegezésénél nyújtott sokoldalú tanácsaiért és segítségéért. Vissza

Tartalom

BEVEZETÉS 7
TISZTELT OLVASÓ! 8
ELŐZMÉNYEK 9
A FALU ÚJKORI TÖRTÉNETE 17
Szántó újratelepítésében résztvevő családok 19
A TEMETŐ 29
Kutatástörténeti összefoglaló 29
A temető kialakulása 29
Kereszt és fejfa a temetőben 31
A sír és sírjel kapcsolata 36
A felirat 37
A temető és a síremlékek elemzése 38
A temető elhelyezkedése 38
A „régi temető" 38
A síremlékek 39
Az antropomorf síremlékek 40
Az ómega alakú párkányzat 40
A síremlékeken megjelenő jelképek 45
Szimbólumok 46
A síremléken megjelenő jelképek, díszítő elemek 47
ÖSSZEFOGLALÁS 59
A síremlékek felirata 60
A nyelvezetről 61
A katalógus használatáról 61
Glosszárium 61
Szavak és kifejezések kisszótár a 63
Felhasznált irodalom 64
KATALÓGUS 67-416
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv