1.035.019

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Sopron nem ereszt el

Soproni Műhely különszám

Szerző

Kiadó: Magánkiadás
Kiadás helye: Budapest-Sopron
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 247 oldal
Sorozatcím: Erdészettörténeti Közlemények
Kötetszám: 44
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-852-138-7
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Egyszer mindenki dönt arról, hogy az erdészeti pályát választja. Ki előbb, ki később határozza el, hogy Sopronba megy, s erdészetet tanul. Vannak, akik otthon már beleszülettek az erdészkedésbe -... Tovább

Előszó

Egyszer mindenki dönt arról, hogy az erdészeti pályát választja. Ki előbb, ki később határozza el, hogy Sopronba megy, s erdészetet tanul. Vannak, akik otthon már beleszülettek az erdészkedésbe - így aztán nem is tudnak/akarnak másik pályát választani s vannak, akik messziről indulnak el. Úgy jutnak el Sopronig, hogy közben nem a saját családjuk erdész élményeit, erdész környezetét látják, hallják, hanem mások véleményére adnak, mások javaslatait fogadják meg. Az eddigi 56-os visszaemlékezések, sőt jelen kötet is számos életút-, számos erdészpálya-indulást tartalmaz, mert egyszer mindenki dönt arról, hogy erdész lesz.
Mivel kedves szerkesztőtársam, Nyári László a „Sopron, 1956"-ban már vállalta az előszó írását, így most a sor rám került. S én az erdészet melletti döntésem emlékeit bontanám ki - talán nem is egészen 56 nélkül. A magam példájára szorultam, de ez talán nem is egyedülálló azok között, akik a 60-as években választottak hivatást.
Nagynéném férjétől, Demjén Lajostól hallottam legelőször arról, hogy létezik erdőmérnöki pálya. Ő gyakran mondogatta, hogy oda kell menni, mert az erdőn jó levegő van, és ott ráadásul az ember szabadon élhet. S itt következett a családi anekdota. Unokatestvérem gyermekei közül - mondta - az egyik „kisgazda", a másik orvos akart lenni. Amelyik kisgazdának készült, abból erdőmérnök lett. Kató Feri - folytatta - 56-ban disszidált, Nyugaton él, ott erdőmérnök. így aztán bennem az erdőmérnökösködés és az 56-os disszidálás egyazon emlékként, mintegy gondolattársításként raktározódott el. Kérdezősködésemre, hogy miért is ment ki az a bizonyos (másod-)unokaöccs, azt a választ kaptam, hogy 56-ban a soproni egyetemisták (és itt már azt is megtudtam, hogy valahol Nyugat-Magyarországon, Sopronban kell tanulnia annak, aki erdőmérnök akar lenni) valamennyien kimentek Ausztriába, majd Kanadába. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Zsigó László:
„Erdészcsillag". egyetemi történetek Sopronból. 1946-1950 7
Wisnovszky Károly:
Ötven éve ölték meg az AKADÉMIÁT. Egy szemtanú vallomása 81
Dr. Kató Ferenc:
Sopron, 1956. Visszaemlékezés Nyugat-Európából 138
André Béla:
Sopron, 1956 - Vancouver - Powell River - Field, 1957. 3. rész 170
Balsay László - Dr. Illyés Benjamin - Nagy László:
1958-ban sopronban végeztünk 189
Major Richárd:
„mint száműzött, ki vándorol..." 212
Peéry Rezső:
Pannon napló és jelentés 223
V. Mészáros Gyula:
Egyetemista nemzetőrség fegyverszerzése pápáról 240
Függelék
Egy nyomozati anyag a soproni eseményekről 1957-ben
közzéteszi: V. Mészáros Gyula 243
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv