Előszó
BEVEZETÉS
Amióta világ a világ, mindig voltak olyan embercsoportok, amelyek hatalmi eszközök után kutattak. E hatalmi eszközök birtokáért folyó küzdelem nem mai keletű, már a legrégibb időben...
Tovább Előszó
BEVEZETÉS
Amióta világ a világ, mindig voltak olyan embercsoportok, amelyek hatalmi eszközök után kutattak. E hatalmi eszközök birtokáért folyó küzdelem nem mai keletű, már a legrégibb időben voltak a királyoknak olyan eszközeik, amelyeket az akkori műszaki készség pazarul ontott. Minél nagyobb úrrá lett az ember a természeten, a hatalom külső jelei is a szerint változtak. Sok századon át a hatalom főeszköze az arany volt. Ez adott módot, hogy valaki zsoldos csapatokat tarthasson, telepeket alapíthasson, rabszolgákat vásárolhasson. A római császárság hatalma tetőpontján mérhetetlen, nagyobbrészt ázsiai eredetű aranykinccsel rendelkezett. A római birodalom határainak kiterjesztését, amely évekig tartó háborúkkal járt, voltaképpen nem a római nemzeti műveltség terjesztése és meggyökereztetése céljából végezték, hanem csupán ama mohó vágyból, hogy Rómának minél több adófizető alattvalója legyen. A római birodalom csak aranyra vágyott. A gyarmatosító politika meghalt.
De a történelemben nincs megállás; a hatalmi eszközök kézről-kézre vándorolnak. Amint a régi Róma leigázta Ázsiát, úgy szállt át később a hatalom Bizáncra, míg végül a római birodalom is elpusztult az északi barbárok csapásai alatt. Az arany gazdát cserélt.
Vissza