A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Nyelvpolitika

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Veszprémi Egyetemi Kiadó
Kiadás helye: Veszprém
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 116 oldal
Sorozatcím: Nyelv, politika, oktatás kiskönyvtár
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7332-86-3
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az alkalmazott nyelvészet, mint interdiszciplináris tudomány számos területet foglal magában. Ezek között az egyik legújabb kutatási terület a nyelvpolitika, amely maga is széles spektrumot fog át,... Tovább

Előszó

Az alkalmazott nyelvészet, mint interdiszciplináris tudomány számos területet foglal magában. Ezek között az egyik legújabb kutatási terület a nyelvpolitika, amely maga is széles spektrumot fog át, ami a kutatott és tárgyalt témákat illeti. Amint a szöveggyűjteményben található cikkek és tanulmányok sokfélesége mutatja, a nyelvpolitika tematikája meglehetősen heterogén.
Általánosságban kijelenthető, hogy a nyelvpolitika olyan nyelvi problémákkal, illetve ezek megoldási lehetőségeivel foglalkozik, amelyek a társadalomban jelennek meg. Azonban nem csak politikai, hanem tágabb értelemben véve szociális, gazdasági és vallási kérdések is ide tartoznak.
A nyelvpolitika vonatkozhat az állami nyelvpolitikára, területi egységekre, nyelvi csoportokra és egyes emberekre is.
Minden állam folytat valamilyen nyelvpolitikát, hiszen a nyelv mind közvetítő eszközként, mind pedig az állam identitásának fő eszközeként nélkülözhetetlen szerepet tölt be a társadalmak életében. Gyakran értik a nyelvpolitika kifejezés alatt a nyelvi tervezést, amely Kiss Jenő1 szerint három részre osztható. Az anyanyelvvel, a kisebbségi nyelvekkel, valamint az idegennyelvoktatással összefüggő feladatok tartoznak ide, mint tevékenységi területek. Az országok megpróbálják saját érdekeiket érvényesíteni országhatáraikon kívül és belül is.
Szorosan kapcsolódnak a nyelvpolitika témaköréhez a kisebbségi csoportok és az egyének nyelvi problémái. Ebben a körben kell megemlíteni a nyelvi jogokat, amelyeket tekinthetünk az egyes ember jogai közé tartozónak is, de a nyelvi közösségeknek is léteznek nyelvi jogai. A nyelvi jogok közé számos dolog tartozik, az anyanyelv megszerzésének jogától kezdve az írástudatlanság leküzdésén át az idegen nyelvek szabad választásának és tanulásának jogáig.
A változó Európa miatt a nyelvpolitika, mint tudományág egyre inkább előtérbe kerül. A határok megváltozása, az Európai Unió kiterjesztése Közép-Európára nemcsak lehetőségeket jelent ezen országok számára az oktatás és a kutatás terén, hanem különböző nyelvpolitikai problémákat is felvethet.
G. Molnár Barbara Vissza

Tartalom

Előszó 7
Kontra Miklós:
Angol nyelvi és kulturális imperializmus és magyar tanárképzés 9
Lanstyák István:
A nyelvek többközpontúságának néhány kérdéséről (különös tekintettel a Trianon utáni magyar nyelvre) 21
Szabari Krisztina:
Az Európai Unió és a nyelvek
A nyelvi szabályozási gyakorlat, valamint a fordítás és tolmácsolás jelene és jövője 43
Szépe György:
Az internet-korszak nyelvészete 59
Szépe György:
Az európai „csatlakozás" néhány nyelvi vonatkozása 75
Terestyéni Tamás:
Írás- és olvasásnélküliség Magyarországon 89
Terestyéni Tamás:
Vizsgálat az idegennyelv-tudásról 101
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv