1.035.018

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Szlavisztikai tanulmányok

Szerző
Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Területi Bizottsága
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 85 oldal
Sorozatcím: Szlavisztikai tanulmányok
Kötetszám: 17
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: 200 példányban jelent meg.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Szeged és környéke élénk kapcsolatban volt a város környékén élő szlávokkal: szerbekkel és szlovákokkal. Sőt a városba a török hódoltság korában jelentős szerb, majd a XVIII-XIX. században népes... Tovább

Előszó

Szeged és környéke élénk kapcsolatban volt a város környékén élő szlávokkal: szerbekkel és szlovákokkal. Sőt a városba a török hódoltság korában jelentős szerb, majd a XVIII-XIX. században népes szlovák betelepedés történt. Ez a történeti háttér magyarázza azt az elhatározottságot, amellyel a szegedi egyetem vezetése már 1939-től kezdve jelentős erőfeszítéseket tett a szláv nyelvek oktatásának az egyetemen történő bevezetésére. Előnyös földrajzi helyzete révén a város és egyeteme a szláv filológiai kutatások központjává válhatott volna - ennek érdekében komoly lépések történtek a negyvenes évek első felében -, ám ezek a próbálkozások, különböző okok miatt, sajnos nem jártak kellő eredménnyel. Megmaradt azonban az igény a József Attila Tudományegyetemen a szlavisztikai diszciplínák bevezetésére, fejlesztésére.
Amikor a Szláv Intézet újjáalakult és az orosz tanárképzés mellett a Bölcsészettudományi Kar vezetősége megszervezte a szerb, a bolgár és az ukrán szakos képzést, mód nyílt a szlavisztikai kutatások újraindítására is. Különféle támogatások (Soros Alapítvány, OTKA, minisztériumi pályázatok) lehetővé tették, hogy a szlavisztika jeles képviselőit meghívhassuk a Szláv Intézetbe előadások tartására. Főleg az ő előadásaik magyar nyelvű fordítását, illetve Petrovics Istvánnak Boba Imre ún. Nagymoráviára vonatkozó elméletének ismertetését tartalmazza tanulmánykötetünk. Az itt közreadott tanulmányok sajátos szláv kultúrtörténeti bevezetésként szolgálnak az érdeklődők számára.
A Szegedi Akadémiai Bizottság elnöksége, felismerve a szlavisztikai kutatások fontosságát régiónkban, 60.000 Ft. támogatást nyújtott tanulmánykötetünk megjelentetéséhez. Remélhetőleg a szegedi szlavisztikai kutatások eredményeképpen további kötetek megjelentetése is lehetővé válik.
Itt és ezúton szeretnék köszönetet mondani a Szegedi Akadémiai Bizottság elnökségének és dr. Telegdy Gyula akadémikusnak megértő támogatásáért, amellyel e tanulmánykötet megjelenését elősegítette.

Szeged, 1998. február 26. Vissza

Tartalom

Dr. H. Tóth Imre : Előszó ................................................................... 5
Vladimír Vavnnek: Nagymorávia Bizánc és a latin Nyugat között................................ 7
Petrovics István: Boba Imre (1919-1996) és a Nagymorávia-kérdés......................21
Zoe Hauptová: A kereszténység és az egyház hatása a déli és a keleti szláv népek kultúrájára............29
Henrik Birnbaum és Róbert Romancsuk: Ki is volt az a titokzatos
Száműzött Danyiil?.............................................................................. 53
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv