A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Historia 1929. január-február

A magyar mult emlékeivel és eseményeivel foglalkozó folyóirat - II. évfolyam 1-2. szám

Szerző
Szerkesztő
,
Kiadó:
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 92 oldal
Sorozatcím: Historia
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomtatta: Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest. Lapunk ezen száma 3000 példányban jelent meg. Megjelenik évente tízszer. Fekete-fehér illusztrációkkal. "Pest-budai emléklapok" és "Honisme és helytörténet" mellékletekkel.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:

A világháború éveinek leszámításával immár több, mint negyedszázad óta évenkint tartatni szokott műemléki kongresszus, amelynek újabban „Tag- für Denkmalspflege und... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:

A világháború éveinek leszámításával immár több, mint negyedszázad óta évenkint tartatni szokott műemléki kongresszus, amelynek újabban „Tag- für Denkmalspflege und Heimatschutz" a hivatalos neve, mindig: jelentős esemény volt, amelyre a művelt világ felfigyel. A háború után a műemlékvédelmi nagy szervezet 'közös gyűlést tart a Heimatschutz-al, (megfelelő magyar nevét e nagyszerű mozgalomnak még mindig nem állapították meg s ezért a német nevét használom), de csak minden második esztendőben, közben a műemlékvédelmi szervezet külön gyűlést tart, amelyre azonban külföldet nem hívják meg. A nagy kongresszust más-más német városban tartják, utóbbi években lehetőleg valamely határvárosban, aminek oka többek között a német kultúra fejlettségével való csöndes tüntetés a háborús területlekapcsolások ellen. A kongresszusok résztvevőinek száma évről-évre emelkedik, az idein 431-en vettek részt, akik köpött a német tudományosság legnagyobb reprezentánsait láttuk. A külföld nem volt az idén oly mértékben képviselve, mint a múltban; hazánkat e sorok írója képviselte. A vonzóerőt nemcsak a kongreszszusssal kapcsolatos műemlékismertetések és kirándulások gyakorolják, hanem főleg annak tárgyalásai a legaktuálisabb műemlékvédelmi problémákról. A kongresszus minden mozzanata olyan tartalmas, hogy egy rövid cikk keretéhen lehetetlen valamennyiről beszámolni. Ezért csak az előadások kurtára szabott ismertetésére szorítkozom. Az idei kongresszus színhelye Würzburg és Nürnberg volt. Vissza

Tartalom

Magyar műemlékek 1
A német műemléki kongresszus
Hadimúzeumi Lapok 9
A Hadtörténelmi Múzeum közleményei: A magyar katonai vonatkozású zenetörténet és a m. kir. Hadtörténelmi Múzeum. II. Intézeti hírek. III. Szemle. - Leletek és ásatások. - Könyvek és folyóiratok. - Emlékművek. - Hősi emlékművek. - Bajtársi összejövetelek. - Halálozások.
Vitéz Málnási Ödön: Szedji pasa utolsó hadjáratából 15
Mellékletek:

I. Pest-budai emléklapok
Kelényi B. Ottó: A Pázmány Péter-tudományegyetem csillagvizsgáló intézetei (folytatás) 99
Garády Sándor: A vizivárosi "Fehérkereszt"-fogadó és szomszédjai 112
Romhányi István: Színházalapítási törekvések a főváros egyesítése után 119
Gárdonyi Albert: Az Erzsébet-tér keletkezése 128
Bevilaqua-Borsody Béla: Renaissance-kori sírkő-torzó a Margitszigeten 133
Kisebb közlemények
Képek jegyzéke

II. Honisme és helytörténet
Banner János dr.: Volt-e az Árpád-korban Szegeden pénzverde 3
Pogrányi-Nagy Félix dr.: Emlékezzünk meg régi várainkról (Folytatás) 13
H. K.: 1849. A szabadságharc nevezetesebb eseményei 29
- : Soóvári Elemér 32
Képek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv