1.034.828

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Egy némethoni mester

Heidegger és kora

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Róla szól
Lektor

Kiadó: Európa Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 685 oldal
Sorozatcím: Memoria Mundi
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 13 cm
ISBN: 963-07-6333-8
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Rüdiger Safranski filozófiai esszéjének alcíme eleve jelzi, hogy korántsem száraz filozófiai értekezéssel, hanem - miként a Schopenhauer-könyv esetében is - szépirodalmi jellegű kor- és életrajzzal van dolgunk. A szerző áttekinti benne Martin Heidegger gondolkodói útjának főbb állomásait, számba veszi azokat az adottságokat, amelyek nem jelentéktelen mértékben gyakoroltak hatást a sajátságosan heideggeri gondolatok megszületésére, így szellemi horizontként a katolikus szülői családi hátteret, majd ismerteti a katolicizmussal történő szakítás dokumentumának tekinthető híres Krebs-levelet. Safranski szót ejt Husserl pszichologizmus-kritikájának lényegi vonásairól és az egykori mester gondolatainak heideggeri meghaladásáról. Kitűnő elemzés foglalkozik Szent Ágoston, valamint Soren Kierkegaard és Karl Barth teológiájának Heideggerre gyakorolt hatásával, a közte és Jaspers között kialakuló barátság jellegével, valamint a Bultmannhoz fűződő töretlen barátsággal. Safranski beszámol a... Tovább

Fülszöveg

Rüdiger Safranski filozófiai esszéjének alcíme eleve jelzi, hogy korántsem száraz filozófiai értekezéssel, hanem - miként a Schopenhauer-könyv esetében is - szépirodalmi jellegű kor- és életrajzzal van dolgunk. A szerző áttekinti benne Martin Heidegger gondolkodói útjának főbb állomásait, számba veszi azokat az adottságokat, amelyek nem jelentéktelen mértékben gyakoroltak hatást a sajátságosan heideggeri gondolatok megszületésére, így szellemi horizontként a katolikus szülői családi hátteret, majd ismerteti a katolicizmussal történő szakítás dokumentumának tekinthető híres Krebs-levelet. Safranski szót ejt Husserl pszichologizmus-kritikájának lényegi vonásairól és az egykori mester gondolatainak heideggeri meghaladásáról. Kitűnő elemzés foglalkozik Szent Ágoston, valamint Soren Kierkegaard és Karl Barth teológiájának Heideggerre gyakorolt hatásával, a közte és Jaspers között kialakuló barátság jellegével, valamint a Bultmannhoz fűződő töretlen barátsággal. Safranski beszámol a Heideggert a marburgi időszak elejétől egész életén át mind érzelmileg, mind intellektuálisan meghatározó, Hannah Arendthez fűződő kapcsolatról is. Az író külön fejezetet szentel a korszakos mű, a Lét és idő ismertetésének, s ír a Heidegger és Cassirer közötti, nagy visszhangot kiváltó davosi disputáról. A könyv egyik nagy erénye, hogy tárgyilagos módon vet fel és próbál megválaszolni két „kényes" kérdést: ez Heideggernek a nácizmussal és az antiszemitizmussal kapcsolatos elméleti és gyakorlati viszonya. Vissza

Tartalom

Előszó / 9
Első fejezet /11
Belevetettség. Az ég Meßkirch fölött. Hasadás. Kulcsszerep. A harangozófiúk. Az egyetlen testvérnek. Da-da-dasein. A szülők. Az egyház pártfogásában. Konstanz. A világiak és a konviktusbeliek. A freiburgi gimnáziumban. Majdnem jezsuita.
Második fejezet / 31
Az antimodernisták között. Abraham a Saneta Clara. Az élet túlvilági értéke. Az égi logika. Heidegger felfedezi Brentanót és Husserlt. A XIX. század filozófiai öröksége. A német idealizmus kimerülése. Az als-ob filozófiája. A kulturális értékek nyújtotta menedék. Az érvényesség és a pénz.
Harmadik fejezet / 67
Az olajfák hegyén. Pályatervek. Disszertáció. Létezik-e a semmi? „Dörög." Kérelmek az eminenciás urakhoz. Túl az életfilozófián. Az élet betörései a filozófiába. Dilthey és Nietzsche. Bergson áramában. Max Scheler virágzó kertje.
Negyedik fejezet / 87
A háború kitörése. 1914 eszméi. Filozófia a történelem ellenében. A skolasztika cseppfolyósítása. Duns Scotus. A habilitáció. Katonai szolgálat. A gyors karrier lehetőségei szertefoszlanak. A férfiak szövetsége. Házasságkötés.
Ötödik fejezet /109
A fenomenológia győzelme. Nyitottság. A világ a fejünkben. Husserl és köre. A megtébolyodott órásmester. Az alapok kidolgozása. A költészet, a filozófia titkos vágya. Proust, a fenomenológus. Husserl és Heidegger, apa és fia. Elisabeth Blochmann. Heidegger életkedve és az „őrült viszonyok".
Hatodik fejezet /133
Forradalmas idő. Max Weber a katedrapróféták ellen. Az inflációból élő szentek. Heidegger katedrája. A létkérdés korai történetéből. [Megélés és el-élettelenítés.] Világ-zás. (Es weltet.) Tabula rasa-filozófia. Heidegger dadaizmusa. Az élet transzparenciája. A megélt pillanat sötétsége. Rokon szellemek: Heidegger és a fiatal Ernst Bloch.
Hetedik fejezet /160
Búcsú a katolicizmustól. A „faktikus élet" és az „Istenellen felemelt kéz". Destrukciós törekvések. Kari Barth Istene. Hogyan tanulmányozzuk esés közben az esési törvényeket. A Kari Jaspersszel való barátság kezdete. Az 1923-as ontológia-előadás. A Lét és idő prelúdiuma.
Nyolcadik fejezet /189
Meghívás Marburgba. Szövetség Jaspersszel. Marburg szellemei. Teológusok között. Hannah Arendt. A nagy szenvedély. Hannah küzdelme a láthatóságért. Heidegger győzelme a rejtettben. „Az élet tisztán, egyszerűen és hatalmasan áll a lélek előtt." A Lét és idő keletkezése. Anyjának halottas ágyára helyezi.
Kilencedik fejezet / 215
Lét és idő. Az égi prológ. Melyik lét? Melyik értelem? Hol kezdjük? Az ittlét mint algatelep: minden összefügg. A benne-lét. A szorongás. A gond átkel a folyón. Mennyi tulajdonképpeniséget visel el az ember? Plessner és Gehlen alternatívája. Heidegger morálfilozófiája. A történelmi sors és a szabadság. A kollektív ittlét: közösség vagy társadalom.
Tizedik fejezet / 250
A korhangulat: várakozás a nagy pillanatra. Carl Schmitt, Tillich és mások. Szellemi jelenlét. Az elhatározottság és a semmi. Mentesül a tanítási kényszer alól. Az ittlét megidézése. Esti ájtatosság Beuronban. Áhítat és vakmerőség. A gonosz. A nagy davosi vita: Heidegger és Cassirer a Varázshegyen. Az éjszaka és a nappal.
Tizenegyedik fejezet / 275
Egy titkos főműve: az 1929/30-as METAFIZIKA-előadás. Az unalomról. A titok és annak riadalma. Heidegger természetfilozófiai kísérlete. A kőtől a tudatig. Egy megnyitás története.
Tizenkettedik fejezet / 292
Számvetések a köztársaság végén. Plessner. Beomló „boltozatok". Barát és ellenség. Heidegger kétértelműsége: az egyes vagy a nép? Az első hívás Berlinbe. Kari Mannheim. Harc a tudásszociológiáért, kísérlet a liberalizmus megmentésére. Élet a „kibékíthetetlenségekkel". Heidegger Platón barlangjában. A felhatalmazás eszméje. Ahogy a létezőből létezőbb lesz.
Tizenharmadik fejezet / 324
Todtnauberg 1931/32 telén: „Nagy fához nagy fejsze való." A nemzetiszocialista forradalom. Kollektív kitörés a barlangból. A lét megérkezett. Vágy a politikamentes politikára. A csőcselék és az elit szövetsége. Hitler „csodálatos kezei". Heidegger bekapcsolódik a politikába. A rektorrá választás. A rektori beszéd. Robbanó ókoriak. Pap, akinek nincs mondanivalója.
Tizennegyedik fejezet / 356
A rektori beszéd és hatása. Az egyetemi reform. Antiszemita-e Heidegger? Heidegger forradalmi tevékenysége. A nemzetiszocialista egyetemi reform és a '68-as diákmozgalmak hasonlóságai. A nép szolgálatában. A tudósok tábora.
Tizenötödik fejezet / 378
A filozófia és a politika viszonyának rövidre zárása. Az ember egyes számban és többes számban. A különbözőség eltűnése. A differencia ontológiájának hiánya. Heideggert másodszor is Berlinbe hívják. Heidegger harca a mozgalom tisztaságáért. A forradalmár besúgó.
Tizenhatodik fejezet / 395
Hol vagyunk, amikor gondolkodunk? Todtnauberg Berlinben: a docensakadémia terve. Búcsú a politikai szerepvállalástól. „A logikáról adok elő..." Heidegger kiválasztja hőseit: Hitlertől Hölderlinig. „A világ elsötétedése" és a valóságosan létező nemzetiszocializmus.
Tizenhetedik fejezet / 415
A világkép és az általános mozgósítás kora. Heidegger visszavonulóban. Az igazság működésbe lépése. Az ünnepélyes pragmatizmus. Államalapítók, művészek, filozófusok. A hatalmi gondolkodás kritikája. Nietzsche és Heidegger - ki halad meg kit? A tutajok építéséről a nyílt tengeren.
Tizennyolcadik fejezet / 437
Heidegger filozófiai naplója: Adalékok a filozófiához. Heidegger filozófiai rózsafüzére. A nagy verkli. Kis mennybemenetelek. A beszédes hallgatás.
Tizenkilencedik fejezet / 452
Megfigyelés alatt. A párizsi filozófiakongresszus 1937-ben. Heidegger duzzog. A német-francia közeledés esélyei. Heidegger és a háború. „A bolygó lángokban áll." A gondolkodás és a németség.
Huszadik fejezet / 472
Heidegger a Volkssturmban. Freiburgot lerombolják. Páni idill: a wildensteini vár. Heidegger az igazolóbizottság előtt. Jaspers véleménye: „nem szabad, hanem diktatórikus, kommunikációképtelen" személyiség. A tanítási engedély megvonása. Franciaország felfedezi Heideggert. Kojéve, Sartre és a semmi. Heidegger Sartre-t olvas. Az elmaradt találkozás. Látogatás az érseknél. Összeomlás, majd gyógyulás a téli erdőben.
Huszonegyedik fejezet / 500
Mit teszünk, amikor gondolkodunk? Válasz Sartre-nak. A Levél a humanizmusról. A humanizmus reneszánsza. Magas hangok. Közérzet a háború utáni Németországban. A semmi helytartója a lét pásztorához. Heidegger önértelmezése: a fordulat. Ne készítsünk képeket, sem az emberről, sem Istenről.
Huszonkettedik fejezet / 525
Martin Heidegger, Hannah Arendt és Kari Jaspers a háború után. Egy személyes és filozófiai kapcsolat története.
Huszonharmadik fejezet / 553
A másik nyilvánosság. Heidegger technikakritikája: állvány és ráhagyatkozás. Az álmok színhelyén: Heidegger Görögországban. Egy helyszín álmai: szemináriumok a provence-i La Thorban. Medárd Boss. Szemináriumok Zoliikonban: az ittlét analízise mint terápia. Az érettségizők terme.
Huszonnegyedik fejezet / 577
Kasszandrai jóslatok. Adomo és Heidegger. Amorbach és a földút. A tulajdonképpeniség zsargonjától a hatvanas évek tulajdonképpeni zsargonjáig. Beszéd és hallgatás Auschwitzról. A Spiegel-interjú. Paul Celan Freiburgban és Todtnaubergben.
Huszonötödik fejezet / 602
Az élet alkonya. Még egyszer Hannah. Heidegger és Franz Beckenbauer. A lomb, a terhek, a mestermű vége. Amit az ember nem fog elfelejteni. A létkérdés és a lét értelméről: két zen-történet. A híd. A tetoválás. A bagoly. A halál. Vissza Meßkirch ege alá.
Függelék
Heidegger életének főbb állomásai / 615
Szövegkiadások, források, rövidítések / 619
Heidegger műveinek jegyzéke / 623
A magyarul kiadott bibliográfiai tételek / 626
Heidegger művei / 626
Felhasznált irodalom / 627
Heideggerhez kapcsolódó irodalom / 629
A felhasznált irodalom jegyzéke / 631
Ajánlott irodalom / 640
Jegyzetek / 645
Névmutató / 669

Rüdiger Safranski

Rüdiger Safranski műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Rüdiger Safranski könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv