1.031.459

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Belvedere Meridionale 2010. április-május

Történelem és társadalomtudományok/Diadalmas viadalmak/XXII. évfolyam 3-4. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Idén, 2010-ben ezeregyszáz éve annak, hogy a magyar lovasok Augsburg közelében legyőzték Gyermek Lajos német király seregét. Ez az úgynevezett első augsburgi csata kevéssé ismert eseménye a magyar... Tovább

Előszó

Idén, 2010-ben ezeregyszáz éve annak, hogy a magyar lovasok Augsburg közelében legyőzték Gyermek Lajos német király seregét. Ez az úgynevezett első augsburgi csata kevéssé ismert eseménye a magyar hadtörténetnek, noha magyar győzelemmel zárult. Talán nem túlzás azt állítani, hogy a hazai közvélemény jobban ismeri a számunkra vesztes csatákat, mint a győzelmeket: a 955-ös augsburgi, a muhi (1241) és a mohácsi (1526) csata jobban benne élnek a köztudatban, mint a magyar szempontból sikeres hadi események. A Belvedere jelen számában - a kudarcok jelentőségét kétségbe nem vonva - a kevéssé ismert magyar hadi sikerekre kívánjuk irányítani az olvasó figyelmét.
AZ EZEREGYSZÁZ évvel ezelőtt aratott első augsburgi győzelmet Igaz Levente mutatja be, mint a tizedik századi hadjáratok, a „kalandozások" egyik fontos diadalát. A következő tanulmány az ún. „második tatárjárás" (1285) korába visz minket. A jól ismert muhi csata, az 1241-1242-es tatárjárás mellett ugyanis érdemes megismerkedni a későbbi kisebb tatár betörések, így az 1285-ös támadás sikeres visszaverésével is: ennek történetét Szőcs Tibor hozza közelebb az olvasóhoz. Következő nemzeti tragédiánk a mohácsi vereség és a török megszállás kora. Ennek kapcsán érdemes emlékezetünkbe idézni a török kivetésének eseménysorát, és ennek kiemelkedő győzelmét, a nagyharsányi (ún. második mohácsi) csatát. Az előzményeket és a csata lefolyását Tóth Hajnalka tanulmánya mutatja be. A magyar sikerek közül a közvélemény is jól ismeri az 1456-os nándorfehérvári diadalt. Kevesebb figyelmet kapott azonban Nándorfehérvár első, 1440-ben történt ostroma, amikor Tallóczi János állt ellen sikeresen a török túlerőnek. Ez előtt a győzelem előtt Szabó Pál írása tiszteleg. A kevéssé ismert vállalkozások közé tartoznak Nagy Lajos király litván hadjáratai, melyekről Rábai Krisztina írt tanulmányt. A cikkben felvillannak korabeli lengyel-magyar kapcsolatok, valamint szó esik az 1410-ben vívott grünwaldi csatáról is, melynek idén van a 600. évfordulója. Cziráki Zsuzsanna tanulmányából a szászok Bethlen Gábor seregében betöltött szerepét ismerhetjük meg. A tanulmányban rövid középkor-történeti visszapillantás is helyet kap, megvillan benne az 1479-ben vívott kenyérmezei csata, és a nagyszebeni polgármester ottani szerepvállalása. Békésebb magyar sikerekről ad hírt Ábrahám Ádám beszámolója az uppsalai neolatin konferenciáról. A számot tovább színesíti Sebők Ferenc írása Szabó Károly történész, polihisztor munkásságáról, valamint Sebők Balázsnak Belényi Gyula Az állam szorításában című kötetéről szóló ismertetése.
Reményeink szerint a Belvedere jelen száma hozzásegít ahhoz, hogy történelmünk kevéssé ismert győzelmeit jobban megismerje az olvasóközönség. Fogadják szeretettel a Belvedere Diadalmas viadalmak című számát.
Halmágyi Miklós
a tematikus lapszám szerkesztője Vissza

Tartalom

Referátumok
témánk: Diadalmas viadalok
Beköszöntő (Halmágyi Miklós) 4
Igaz Levente: „...A király maga, is csodálkozik azon, hogy ő, a győztes, legyőzötté vált..." - Gondolatok egy kevésbé ismert, győztes csata évfordulója kapcsán 5
Szőcs Tibor: Egy második „tatárjárás"?
A tatár-magyar kapcsolatok a XIII. század második felében 16
Rábai Krisztina: Nagy Lajos litvániai hadjáratai 50
Szabó Pál: „Ahol Magyar Királyságunk épsége ered''
Nándorfehérvár első török ostroma (1440) 59
Cziráki Zsuzsanna: Brassói és barcasági katonák Bethlen Gábor hadseregében 86
Tóth Hajnalka: A „birodalom utolsó reménységének" veresége (1687. augusztus 12.) 103
Hajdani vármegyéink
Szilágy megye története (Kiss Gábor Ferenc) 116
Téka
Egy szocialista társadalom (Ismerteti: Sebők Balázs)
Belényi Gyula: Az állam szorításában 121
Pihenő
Sebők Ferenc: Szabó Károly emlékezete 125
Háztáji
Ábrahám Ádám: Vikingek földjén jártunk -A XIV. Neolatin Világkongresszus személyes élményei 128
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv