A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A mi falunk - a mi gazdaságunk

Szerző
Fotózta
,
Kiadó:
Kiadás helye: Tiszasziget
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 52 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:
A FALU ALAKJA ÉS BELTERÜLETÉNEK TÖRTÉNETE
A Csongrád megyei Tiszasziget a Tisza bal partján fekszik, Szegedtől kissé délnyugatra, mintegy 14 kilométer távolságban.... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:
A FALU ALAKJA ÉS BELTERÜLETÉNEK TÖRTÉNETE
A Csongrád megyei Tiszasziget a Tisza bal partján fekszik, Szegedtől kissé délnyugatra, mintegy 14 kilométer távolságban.
Határközség: Jugoszlávia (Gyála), Szeged, Újszentiván és a Tisza folyó fogja közre. 1953-ig mint Ószentiván szerepelt hivatalosan, 1954-től a nép indítványára Tiszaszigetre változott.
Mint község, igen régi eredetű. Vidéke igen sok és különböző eredetű népet látott már az idő folyamán nemcsak átvonulni, hanem telepet is alkotni itten. Kimutatható, hogy a legrégibb idő óta lakott hely volt, bár sok bizonyításra nem.szorul, ha a fekvését nézzük. A nomád, kulturálatlan nép ugyanis mindig szívesebben telepszik a víz közelébe, ahol egyenlőképpen megtalálja a védelmet és táplálékot. E nomád szokásnak Európában fejlett klasszikus emléke Velence. A XV. századi történeti adatok több kisebb birtokos családnak nevét őrizték meg, akik itt éltek a község határában. Az 1564-i összeírás idején még 15 ház (porta) után fizettek adót. A XVII. század folyamán azonban elpusztult és 1700 körül mint pusztát említik meg.
1746 márciusában a csanádi kormányzóság községet alapított itt, és a hajdani magyar falu helyére telepeseket hozatott.
1783-ban Szeged város megvette a királyi kamarától, mire a szerb lakosság Újszentivánra költözött át. Az így lakatlanná vált faluba szegedi magyar családok költöztek be és Ószentiván nevet kapott. A község sokat szenvedett az árvizektől. Az 1855-i árvíz alkalmával talajsüllyedés állott elő. A Tisza szabályozva nem volt, védőtöltés nem volt, így a község határa víz alá került.
A község belterületét a víz nem fenyegette, mint egy sziget emelkedett ki. Egy árokszerű víztömeg leszakított a belterületből egy részt, mely ezáltal elszigetelődött a belső résztől, ezt nevezték kisszigetnek. Ekkor maradt rajta a sziget elnevezés.
1789-ben is még sokat szenvedett az árvizektől.
A község körülbelül 4670 kh területen fekszik. Jelenleg 430 ház van a területén.
A falu utcanevei a felszabadulás után a történelem és nemzeti nagyjaink nevére változott át. Vissza

Sz. Lukács Imre

Sz. Lukács Imre műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Sz. Lukács Imre könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv