Előszó
Megtisztelő számunkra, hogy a „Gazdaság-Vállalkozás-Vezetés" című folyóirat exkluzív mellékleteként mi indíthatjuk útjára a Műhelytanulmányok sorozatot. A lap Szerkesztőbizottságának az a régóta dédelgetett álma válik ezzel valóra, hogy egy színvonalas elméleti folyóiratot hozzunk létre a menedzsmenttudományok területén. Nyugaton a közgazdaság-tudományokról már régen leváltak az üzleti tudományok, ez a differenciálódás hazánkban csak most van folyamatban. Ennek legbiztosabb jelei a megjelenő új műhelyek.
A két legrégebbi intézmény, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Gazdálkodástudományi Kara és a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara mellett egyre újabbak jelennek meg, amelyek nemcsak oktatási, hanem igen jelentős kutatási kapacitásokat is jelentenek. Talán a mennyiségi növekedésnél is fontosabbak azok a lehetőségek, amelyeket a PhD képzés beindulása jelent a menedzsmenttudományok fejlődése területén. Az első tézisvédések után elkészültek az első disszertációk is, és a programokba belépő évi mintegy húsz hallgató biztos utánpótlást jelent ahhoz, hogy a Műhelytanulmányok sorozatot színvonalas írásokkal jelentethessük meg.
A menedzsmenttudományok hazai eredményeinek a bemutatását és a tudományosságot egyaránt szolgáló elméleti folyóiratot szeretnénk útjára bocsátani ezzel az új kiadvánnyal. A Műhelytanulmányok sorozat első számával egy, az üzleti tudományok hazai fejlődésében meghatározó jelentőségű tudós, Kindler József professzor 70. születésnapján jelenik meg, így barátként, kollégaként vagy tanítványként írásainkkal fejezhetjük ki jókívánságainkat alkotóműhelyünk kiválóságának.
A születésnap adta alkalmon túl sem véletlen, hogy az üzleti tudományok hazai tudományos folyóiratának szánt melléklet környezetvédelmi témakörben jelenik meg, és ráadásul egy „műhely", a BKE Környezetgazdaságtani és Technológiai Tanszékének a munkáit tartalmazza. Talán nem szerénytelenség azt állítanunk, hogy az utóbbi évek egyik leglátványosabban fejlődő területe a környezeti menedzsment, melynek jelentőségét Magyarországon a gyakorlatban és a tudományban is éppen mostanában, nem kis részben Kindler professzor munkássága nyomán kezdik felismerni.
Vissza