A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Kincs a szántóföldben

Tanulmányok a theologiai esztétika köréből. Közelebbről: Az öröm helye és jelentősége a keresztyén életben és theologiában.

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Lektor

Kiadó: Református Zsinati Iroda Tanulmányi Osztálya-Lux
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 259 oldal
Sorozatcím: Nemzetközi theologiai könyv
Kötetszám: 24
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-8360-14-3
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Érthető tehát, hogy ez a kegyelem, mely az emberben így teremt tavaszt, elsősorban az örömben ragadható meg. Zinzendorf ezt a mondást hagyta ránk: „A keresztyénység lényege nem abban áll, hogy az ember kegyes, hanem abban, hogy boldog. Kegyesek a pogányok is lehetnek, a boldogság azonban a kegyelem ajándéka: részvétel az Isten örömében." Hasonlóan fogalmaz Stanley Jones: „Isten Szentlelke bennünk lakozásának ez a tudata a legtisztább és legpáratlanabb öröm forrásává válik, amire az emberi szív valaha is képes lehet. Az öröm szava úgy vonul keresztül az Újszövetségben, mint örök visszatérő refrain. Annyira, hogy szinte azt lehetne mondani: Isten az Újszövetség szerint öröm által akar üdvözíteni. Olyan öröm ez, mely valósággal föléli a testiség alantasabb örömeit. Ennek az örömnek a világában minden Öröm illetlenné törpül. " Megértjük alexandriai Kelemen felkiáltását: „A Szentlélek vidám lélek". Az evangélium tele van vidám, repeső örvendezéssel... Jézus azt mondotta: „Ezeket... Tovább

Fülszöveg

Érthető tehát, hogy ez a kegyelem, mely az emberben így teremt tavaszt, elsősorban az örömben ragadható meg. Zinzendorf ezt a mondást hagyta ránk: „A keresztyénység lényege nem abban áll, hogy az ember kegyes, hanem abban, hogy boldog. Kegyesek a pogányok is lehetnek, a boldogság azonban a kegyelem ajándéka: részvétel az Isten örömében." Hasonlóan fogalmaz Stanley Jones: „Isten Szentlelke bennünk lakozásának ez a tudata a legtisztább és legpáratlanabb öröm forrásává válik, amire az emberi szív valaha is képes lehet. Az öröm szava úgy vonul keresztül az Újszövetségben, mint örök visszatérő refrain. Annyira, hogy szinte azt lehetne mondani: Isten az Újszövetség szerint öröm által akar üdvözíteni. Olyan öröm ez, mely valósággal föléli a testiség alantasabb örömeit. Ennek az örömnek a világában minden Öröm illetlenné törpül. " Megértjük alexandriai Kelemen felkiáltását: „A Szentlélek vidám lélek". Az evangélium tele van vidám, repeső örvendezéssel... Jézus azt mondotta: „Ezeket beszéltem nektek, hogy megmaradjon tibennetek az én örömöm, és a ti örömötök beteljék" /Jn 15,11/. Az evangélium öröme valami olyasminek a megtalálásából származik, ami összeillő arányosság, szimmetria és belső összhang érzésével. Van egy újkeletű szavunk: a kiteljesedés. A célhozjutottságnak érzetét fejezi ki ez a szó. A szem örömérzetét, mikor szépségben fürödhetik, az értelmét, mikor megtalálja az igazságot, a szívét, mikor megtelt szeretettel, az életét, amikor elérkezett az Élethez."
Igaza van Rudolf Bohrennek, aki ezt írja: „Az újjászületés átmenet a prózából a poézisbe. Az újjászületés a poézisre való megszületés, mivel a lélek itt kezd magasztalásba, himnuszba. Végül majd minden poézis lesz, mert mindent áthat az Isten dicsősége." Vissza

Tartalom

Előszó 7
Előszó a 2. kiadáshoz 9
J. Moltmann: A teremtés első felszabadultjai /Kísérletek a
szabadságban való öröm és a játékban való
élvezet megtalálásáról/ 10
Isten dicsősége és az egyház küldetése
/előadás, elhangzott a Doktorok Kollégiumán
Debrecenben 1978-ban/ 79
Jézus dicsősége és a vég nélküli ünnep /In.
Kirche in der Kraft des Geistes, 127-133/ 95
Az Isten országa /Tanulmány, elhangzott a
berlini egyház napokon 1988-ban/ 103
Húsvét és pünkösd között /Tanulmány
elhangzott balkáni körben 1992-ben/ 126
Mert tied az ország, a hatalom és a dicsőség
/Az ottawai naggyűlés megnyitó igehirdetése/ 139
Szathmáry S.: Az öröm helye és jelentősége a keresztyén
theologiában /Megjelent a Református Egyház,
1996. áprilisi számában/ 150
Az úrvacsora, mint életforma és örömünnep
/Az úrvacsora megértésének és megélésének
új lehetőségéről/ 167
A „tavasz" theológiája /A keresztyén theológia
és élet esztétikai kategóriáiról/ 197
A Lélek művének célja: az ember boldogsága
/A Lélek vezetésének irányvonalai
napjainkban/ 217
Az öröm helye és jelentősége a keresztyén
ember életében /előadás 239
A „tavaszról" szóló üzenet a Bibliában /igehirdetés/ 251
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv