1.035.045

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Szöveggyűjtemény a modern történelem- és társadalomfilozófia tanulmányozásához

Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar/Kézirat

Szerző
Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Tankönyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 234 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Tankönyvi szám: J1-456.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Szöveggyűjtemény feladatvállalása abban áll, hogy a pozitív tudományok statusában lévő jog- és állam /avagy politikai/ tudományok történelem- és társadalomfilozófiai megalapozásához... Tovább

Előszó

A Szöveggyűjtemény feladatvállalása abban áll, hogy a pozitív tudományok statusában lévő jog- és állam /avagy politikai/ tudományok történelem- és társadalomfilozófiai megalapozásához elengedhetetlen problémafelvetéseket és elméleti vonatkozási kereteket bemutassa. A válogatásban szereplő szerzők kivétel nélkül századunk gondolkodói. Ennek oka - a terjedelmi korlátozottságon túlmenően - abban rejlik, hogy a pozitív tudományok alternatív, egymáshoz kritikailag viszonyuló elméleti konstrukciókkal történő megalapozásának funkcióján túl áttekintést kívánunk adni magáról a modernitás "mibenlétéről", a modern világmegértés strukturáltságáról, melynek - e kötet összeállítóinak felfogása szerint - alapjellemzője, hogy a történelem és társadalom értelemösszefüggéseire irányuló filozófiai reflexiók nem képesek, "an sich" megragadni, valamiféle univerzálisan érvényes "szótárban" elméletileg tagolni, világ, a lét, a társadalom, a valóság lényegét mint szubsztanciát, absztrakt, dologszerű entitást felmutatni. Ilymódon maguk a reflexiók csupán eltérő - különböző elméleti előfeltevéseket -alkalmazó - megfigyelői pozíciókból végrehajtott valóságkonstrukciók.
A válogatás a problématematizálások belső "logikájának" megfelelően a következőképpen tagolódik: Az első fejezetben az ember és a társadalom időiségének és történetiségének különböző, a történetfilozófiai, történelemelméleti és tudásszociológiai reflexióban megjelenített és analizált tapasztalás formáival foglalkozó szövegek olvashatók.
A második fejezet a társadalmiság felépítettségét alternatív fogalmi keretekben elemző megközelítéseket mutat be, amely elméleti perspektívák, az értelem konstitúció problémáját középpontba állítva, felrajzolják a modern társadalomelméletek reprezentáns paradigmáit.
A harmadik fejezet két paradigmatikus megközelítési mód bemutatásának segítségével kísérli meg érzékeltetni az ember társadalmiságának történeti kiteljesedését, egyfelől mint civilizációs fejleményt, másfelől mint a "világ varázslat /mágia/ alóli feloldódásának" a racionális kapitalizmus kialakulásába torkolló folyamatát.
A negyedik fejezet - a teljesség igénye nélkül - az emberi lét- és világmegértés szimbolikus univerzumának két funkcionális területét, a tudományt és a vallást vizsgálja. Vissza

Tartalom

Tartalomjegyzék
Előszó
I. Idő és történetiség 5
II. A társadalmi/ság/ konstitúciója 73
III. Civilizációs folyamat és modernitás 155
IV. Szimbolikus univerzumok: tudomány és vallás 182
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv