Előszó
Könyvem tulajdonképpen a távbeszélőüzem gazdaságtana. Részben gyakorlati tapasztalatok, részben elméletileg az alkalmazott matematika - a valószínűség számítás - alkalmazásával írja elő a távbeszélő berendezések leggazdaságosabb kiviteli módját. A szocializmust építő Magyarország mindenütt minél nagyobb gazdaságosságra törekszik, mind nagyobb teljesítményekre, minél kevesebb költségekkel, minél nagyobb teljesítményekre. Ezeket a célkitűzéseket a távbeszélő üzemben is meg kell valósítanunk, ha nem akarunk lemaradni. A legkorszerűbb megoldásokat kell választanunk, a lehető leggazdaságosabb üzemet kell biztosítanunk. Ehhez nyújt segítséget, ha a könyvemben lefektetett alapelveket a távbeszélő berendezéseket tervező, a távbeszélő üzemet irányító szakemberek elsajátítják, alkalmazzák.
Tankönyven a postamérnöki tanfolyamok céljaira készült, de a posta az érdeklődő műszaki értelmiség, mérnökök, technikusok növekvő tanulás vágyával számolva, elegendő példányban adta ki, ahhoz, hogy a tanfolyamon részt nem vett érdeklődők önképzéssel is elsajátíthatják e tudnivalókat. A népi demokrácia célkitűzésévé tette a dolgozók széles körében a műszaki műveltség fokozását, ami elengedhetetlen a szocializmus építéséhez, az 5 éves terv megvalósításához. Ezeknek a célkitűzéseknek megvalósításához a munkából igen nagy rész vár a műszaki értelmiségre és feladatukat csak tudásuk fejlesztésével érhetik el, s így lehetnek ők is a kívánt eredménnyel részesei annak a harcnak, amely Magyarország iparosodásáért és ezen keresztül az általános jólét fokozásáért folyik.
A népi demokrácia lépésről-lépésre valósítja meg ezeket a célkitűzéseit. A nagy népi tömegek oktatására az iskolák államosításával megtette az első lépést, a dolgozók iskolájának megszervezésével, műszaki főiskolák megvalósításával a továbbtanulást biztosította a legszélesebb rétegeknek. Ma már nincsen akadálya az általános műveltség terjedésének, teljes a tanszabadság, a legszegényebb munkás, vagy paraszt ifjú is tehetségéhez mérten képezheti magát.
Tankönyvem csak azok részére szolgálhat továbbképzés alapjául, akik a műszaki tanulmányaikban megfelelő színvonalat értek el: a távbeszélő üzemben élő és annak berendezéseit tervező technikusok és mérnökök. A berendezések tervezésénél, létesítésénél, üzemvitelénél e szakemberek részére elengedhetetlen tankönyvem anyagának megértése, elsajátítása, ha az üzem fejlesztésénél a ma megkívánható magas színvonalat, a gazdaságos üzemet biztosítani akarjuk, vagyis népi demokráciánk célkitűzéséhez, a szocializmus mielőbbi megvalósításához magunk részéről is hozzá akarunk járulni saját szűkebb szakmánkban, a távbeszélő üzemben.
Remélem, hogy könyvem megírásával ennek a célnak eléréséhez a magam részéről is hozzájárulhattam.
Vissza