Előszó
Ez a hittankönyv serdülőknek készült. Olyanoknak, akik már nem gyerekek, de még nem ifjak. A küszöbön vannak. Ebben a korban nehezen tudják hova tenni magukat. Az eddig elismert tekintélyektől kezdenek eloldódni. Új kötődéseket keresnek. Ennek a könyvnek az a célja, hogy ezek a serdülők a hittanórákon olyan életkérdésekkel szembesüljenek, amelyekkel előbb-utóbb találkoznak, s amelyekben dönteniük kell.
A könyv számít a hitoktató és a gyermekek aktív együttműködésére. Tudatosan nem hangzik el a megoldás minden egyes óra anyagában - és főleg nem sablonosan. Inkább irányt mutatunk, amerre az órán részt vevők együtt indulhatnak el.
Egy-egy óra anyaga olyan bő, hogy ahol heti két hittanórára van alkalom, ott két részre is osztható.
Az illusztrációkból, versekből tetszés szerint elhagyható az, amit a katecheta nem talál fontosnak, vagy úgy ítéli meg, hogy az a gyermeknek még túl magas. Ha valaki jobb, odaillőbb illusztrációt tud, azt természetesen szabadon használhatja. Igyekezzünk aktivizálni a gyermekeket. Erre a könyv különféle formákat kínál: dramatizáló feldolgozás, felolvasás, kérdések közös megbeszélése, játékos feladatok stb.
Helyenként - szándékosan - olyan utalások vagy kifejezések is találhatók, amelyek csak a hitoktató segítségével válnak érthetővé a tanuló előtt. Ha az idő engedi, úgy az illusztrációk szerzőiről is sok érdekeset mondhatunk el - az általános iskolai történelem- és irodalomanyagra utalva.
Hogy miért éppen ezeket a kérdéseket öleli fel ez a könyv és miért nem másokat? Itt a teljességre törekvés lehetetlen volt.
Hálás lennék, ha Katecheta Testvéreim a hittankönyv használata nyomán szerzett tapasztalataikról tájékoztatnának. Ez további közös munkánkat is elősegítené.
Isten gazdag áldása kísérje a serdülők közötti evangélium-hirdetésüket!
Vissza