Előszó
A Tarts nyugatnak! kötet novellagyűjtemény.
Válogatás a világirodalom remekeiből az ókori, latin Petronius Arbitertől a 20. századi Nobel-díjas Gábriel García Márquezig, a latin-amerikai...
Tovább Előszó
A Tarts nyugatnak! kötet novellagyűjtemény.
Válogatás a világirodalom remekeiből az ókori, latin Petronius Arbitertől a 20. századi Nobel-díjas Gábriel García Márquezig, a latin-amerikai íróóriásig.
Ám mégsem csupán szeszélyesnek tűnő szemelgetés. Egyes darabjait kulturális desszertnek is tekinthetjük, hiszen az élő magyar irodalom jelesei szemelték ki, szellemi csemegeként, jó három évtizeddel ezelőtt az Új Tükör képes hetilap hasábjaira.
Örkény István példaképét, Hemingwayt ajánlotta e figyelemre méltó magyarázattal: „Minden írásműben az, amit elmondunk benne, egyenrangú azzal, amit elhallgatunk... Ernest Hemingway mestere volt az elhallgatásnak, legfőképpen a párbeszédeiben..."
Illés Endre kedvence Maupassant volt- „...pillanatok alatt tud embert teremteni. Hogyan bontja ki könnyed, vidám történeteiből a mélybe rejtett szomorúságot. A megalázott embert. A meggyalázott tisztaságot. Az ítéletet, amely feloldhatatlan..." Az egyetemen olasz szakon végzett Karinthy Ferenc - már akkoriban is íróként - szenvedélyesen tanulmányozta a régmúlt irodalmát: „A kortárs olvasó figyelmébe ajánlom a latin prózát. Caesar hűvös, politikus tárgyszerűségét, Livius áradó krónikáit, Tacitus utolérhetetlen tömörségét, Suetonius jóízű pletykálkodásait.." Ezek után kajánkodva választotta Petronius Satyriconját, ami jó néhány filmrendező fantáziáját is felforrósította.
Vissza