1.034.164

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Új Dunatáj 2007. december

Tudományos és művészeti szemle - XII. évfolyam 2-4. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A József Attila Társaság, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság és a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Kara Poétikai töréspontok József Attila és Illyés Gyula kapcsolata címmel... Tovább

Előszó

A József Attila Társaság, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság és a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Kara Poétikai töréspontok József Attila és Illyés Gyula kapcsolata címmel konferenciát rendezett Szekszárdon 2007 júniusában. A konferencia címe nemcsak a XX. századi magyar líra két kiemelkedő képviselőjének személyes kapcsolatára utal. Az előadások nem arra kívántak elsődlegesen koncentrálni, hogy József Attila és Illyés Gyula barátságát milyen történeti, politikai és személyes okok bontották le, hogy élete utolsó éveiben József Attila csak gyűlölettel tudott nyilatkozni pályatársáról, korábbi barátjáról. Noha az előadók közül többen is témául választották a Flóra-verseket, de nem azok személyes referencialitásaival foglalkoztak, tehát nem állították mondandójuk középpontjába Kozmutza Flóra ihlető alakját, nőiségét, választását a két költő, a két férfi között.
A töréspontok poétikai útelágazást is jelentettek a 30-as évek elejének magyar költészetében. Az avantgárd nonkonformizmusát, anarchizmusát, lázadását József Attila a társadalomjobbító, társadalom megváltó népi és kommunista mozgalmakban élte tovább, rövid ideig alárendelve költészetét is ezeknek a céloknak, ideáknak. Illyés is a társadalmi moralitást, a népképviseletet emelte tézissé és lírai programmá. S bár a kor irodalmi életéhez, szellemiségéhez Illyést erősebb szálak fűzték mint a perifériára szorult József Attilát, a modernitás válságának megszólaltatására alkalmas beszédmódot az ő öngyötrő, önelemző, a személyiség bonyolult valóságát kívülről és belülről is láttató művei alkotják meg.
Az itt közölt tanulmányok - reményeink szerint - árnyaltabb képét rajzolják meg József Attila és Illyés Gyula kapcsolatának, s közelebb visznek a töréspontok megértéséhez is. A konferencia néhány előadását későbbi számainkban közöljük. Vissza

Tartalom

Bevezető 5
Illyés Gyulának (vers) 6
Illyés Gyula levele József Attilának 1934. 7
József Attila levele Illyés Gyulának 1934. 7
József Attila levele Veres Péternek 7
Illyés Gyula levele József Attilának 1935 8
Kozmutza Flóra levele József Attilának 1937 9
Illyés Gyula: Naplójegyzetek 10
József Attila: Szolgának állítod magad 20
JÓZSEF Attila: Egy költőre 20
Veres András: Befejezettség és folyamatszerűség (tanulmány) 21
Sziget Lajos Sándor: Tablólíra (tanulmány) 31
Tverdota György: „Szerelem, nyugalom" (tanulmány) 38
Valachi Anna: Múzsaszerepben (tanulmány) 46
Payer Imre: A világlíra hatása József Attila és Illyés Gyula költészetében 63
N. Horváth Béla: Kettős tükörben (tanulmány) 69
Vasy Géza: Illyés Gyula és az ő „megbocsáthatatlan bűnei" (tanulmány) 76
Pomogáts Béla: Kérdések és válaszok a történelemnek (tanulmány) 85
Angyalosi Gergely: Illyés és Giono (tanulmány) 96
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv