A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Általános irányelvek. Erdő- és termőhelytípus térképezés

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A világ ma minden téren forradalmi változások korát éli, gyors gazdasági és társadalmi átalakulásokét, s ebből az erdőgazdálkodás sem marad, nem is maradhat ki. Lépést kell tartania az általános... Tovább

Előszó

A világ ma minden téren forradalmi változások korát éli, gyors gazdasági és társadalmi átalakulásokét, s ebből az erdőgazdálkodás sem marad, nem is maradhat ki. Lépést kell tartania az általános fejlődéssel, nemcsak a gépek, műszerek, vegyszerek alkalmazásában, nemcsak a termelőmunka szervezettebbé és folyamatosabbá tételében, nemcsak a nyers faanyag minél értékesebb termékké való feldolgozásában, hanem maguknak az erdőknek a jövendő, előrelátható igényei szerinti átformálásában is.
Az ősszel elvetett búza nyárra beérik, 3-4 év alatt a szőlő is termőre fordul, a most ültetett erdők azonban, ha a gyorsan növő fafajtákat nem tekintjük, csak hosszú évtizedek, sőt bizonyos esetekben egy teljes évszázad múltán válnak igazán éretté.
A mai gépcsodák ennyi idő múltán sorra elavulnak majd, de a ma létesített erdeinknek helyt kell állniok a jövő század szigorú mértéke előtt is. Egy olyan mérték előtt, melyről ma még csak halovány sejtelmeink ha lehetnek.
Nem mintha elkerülhetnénk, hogy utódaink ebben-abban el ne marasztaljanak. Ők már sok mindent tisztábban látnak majd, s biztosabb szemmel ítélnek felőlünk, mint mi magunk. Ez azonban nem ment fel az alól, hogy számba ne vegyük a már ma is számba vehetőt, a fejlődés nyilvánvaló, vagy legalábbis valószínű tendenciáit s ne igyekezzünk azokhoz igazodni. Ami e tekintetben a legszámottevőbb: korunkban egyre gyorsuló ütemben bontakozik ki világszerte - s nem utolsósorban éppen a szocialista országokban - a modern technikai civilizáció. Ezzel pedig rohamosan növekszik az erdők jelentősége is, mint nyersanyagtermő-, illetve lelőhelyeké, mint üdülésre alkalmas területeké, s mint a csapadékvíz természetes rezervoárjaié, hogy csak egy-két legfontosabb szerepüket említsük.
De nézzük ezeket sorra.
1800-ban 1 milliárd ember sem élt még a földön, 1900 körül érte el a világ népessége az 1,5 milliárdot. A 30-as években a második világháború előtt 2 milliárdos emberiségről beszéltünk, az 50-es évek elején 2,5 milliárdosról, ma pedig már nem vagyunk messze a 3 milliárdtól. Főleg a viszonylag elmaradott országok lakossága nő gyorsan, azoké, ahol a tömegpusztító járványokat már jórészt sikerült megfékezni, erősen csökkent a csecsemőhalandóság is, a születésszabályozás azonban még nem vált általánossá. De egyelőre még az iparosodott országokban is elég jelentékeny a népszaporulat, úgyhogy az előzetes becslések a 2000. év táján már 6 - 6,5 milliárd emberrel számolnak. S egy ideig még azután is nőni fog a föld lakossága ha fokozatosan lassuló ütemben is.
Nyilvánvaló, hogy a gyarapodó emberiség évről évre több fát fogyaszt. Vitatkozni legfeljebb arról lehet, hogy nő-e hosszabb távlatban a fejenkénti fogyasztás átlaga is? A legutóbbi fél század számai erre nézve nem adnak egyértelmű választ. Országonként és választékonként ugyanis igen nagyok az eltérések. A második világháború óta azonban a gazdasági fejlődés általános meggyorsulása a fafogyasztás olyan mértékű emelkedésével járt együtt, mely lényegesen felülmúlta a világ népességének számbeli növekedését. Vissza

Tartalom

Előszó 7
Rövidítések 17
Bevezetés 25
Az erdőművelés helyzete és fejlesztése 37
Erdőgazdasági tájak 47
Erdő- és termőhely típusok 58
Erdőtipológiai továbbképzés 67
Fafaj politikai és termelési célkitűzéseink 71
Erdeink felújítása 95
Erdőfelújítás a hazai faállomány- és erdő típusainkban 105
Rontott erdeink helyreállítása 127
A rontott erdők helyreállításának módszerei 141
Irodalom 148
Az erdőgazdasági tájak növényföldrajzi viszonyai 149
I. Nyugat-Dunántúl 154
II. Dél-Dunántúl 160
III. Kisalföld 164
IV. Dunántúli Középhegység 167
V. Északi Középhegység 171
VI. Nagyalföld 176
Erdő- és termőhely típus térképezés 183
Erdőtípus térképezés hegy- és dombvidékeinken 183
Homoki termőhelyek feltárása 191
A síkvidéki kötött, valamint a szikes talajú termőhelyek térképezésének módszere 222
Magyarország erdőgazdasági tájainak jellemző adatai 236
Erdőfelújítási, erdőtelepítési és erdőápolási fogalmak terminológiája 293
Fontosabb erdőművelési feladataink 299
Idézett, felhasznált és tájékoztató irodalom 303
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv