1.034.828

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Összefoglaló feladatgyűjtemény fizikából

Szerző
Grafikus
Lektor

Kiadó: Tankönyvkiadó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 461 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-17-6758-2
Megjegyzés: Tankönyvi szám: 8181. Fekete-fehér ábrákat tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A feladatgyűjtemény nagyon sok feladatot tartalmaz, amelyek 1984-ig a gimnáziumi érettségi vizsgafeladatok követelményeinek felel meg. A Gimnáziumi Érettségi Vizsgaszabályzatnak megfelelően vannak... Tovább

Előszó

A feladatgyűjtemény nagyon sok feladatot tartalmaz, amelyek 1984-ig a gimnáziumi érettségi vizsgafeladatok követelményeinek felel meg. A Gimnáziumi Érettségi Vizsgaszabályzatnak megfelelően vannak ebben számítást igénylő feladatok, kísérletek adatainak elemzései, grafikonelemzések és gondolkodtató elméleti kérdések.
A legtöbb feladat megoldásához elegendő az, amit a 10 235/2, a 10 335/1 és a 10 435 raktári számú, általános tantervű gimnáziumi osztályok számára kiadott fizikatankönyvek tartalmaznak. A feladatok csoportosítása is megfelel ezeknek a tankönyveknek, így a Szilárd testek mechanikája, a Folyadékok és gázok mechanikája, a II. osztály fizikakönyvére utal, a Periodikus mozgások, a Fénytan és a Hőtan fejezetcímek a III. osztály, az Elektromosságtan és az Atomfizika elemei IV. osztály számára írt tankönyvek megfelelő fejezeteire utalnak.
A feladatok "érettségi szintűek", ezért nem egyértelműen sorolhatók a megfelelő tankönyvi fejezetek szerinti rendbe. Ugyanis - a célnak megfelelően - a feladatok nagyobb része több tankönyvi fejezet tudáselemeit hasznosítja; összetetten igényli a gimnáziumi fizikai ismereteket.
A feladatok "érettségi szintűek", ezért nem egyértelműen sorolhatók a megfelelő tankönyvi fejezetek szerinti rendbe. Ugyanis - a célnak megfelelően - a feladatok nagyobb része több tankönyvi fejezet tudáselemeit hasznosítja; összetetten igényli a gimnáziumi fizikai ismereteket.
Az is előfordul, hogy hasonló feladat különböző fejezeteknél is megtalálható. Ennek elsősorban az az oka, hogy egy-egy probléma több úton is megoldható. Például néhány mozgással vagy sztatikával kapcsolatos probléma megoldása megadható a dinamika törvényeire támaszkodva és az energia megmaradásának törvénye alapján is. Más esetekben az a célunk, hogy az összetett feladatok más és más részleteit hangsúlyozzuk, néhol a teljesítményszámítást, máshol az elektromosságtan alapvető összefüggéseit stb. A feladatok ilyen látszólagos rendezetlenségével ösztönözni kívántuk a sablonok, a "kaptafák" használatának elkerülését.
Ez a feladatgyűjtemény érettségiztetés (záróvizsga, minősítés) céljára készült, tehát nem fokozatosan nehezedő, ill. logikai sorrendben egymást követő feladatokat tartalmaz, és nem fedi le egy-egy fizikai témakör minden problémáját, továbbá felépítésével sem követi a hagyományos tankönyvet és feladatgyűjteményeket. Így a kiadvány elsődlegesen nem a tanuláshoz alkalmas, hanem arra, hogy az érettségi előtt álló tanuló a már megszerzett tudását próbára tegye, a feladatok megoldását és a fizikai összefüggések megkeresését gyakorolja.
Egyes feladatok esetében általánosságban (paraméteresen) fogalmaztuk meg a problémát, a konkrét számadatokat csak a feladatok végén adtuk meg, más esetekben csak konkrét számadatok szerepelnek a feladatokban. Ez a megoldás az elvárás szintjére utal. Az előbbieknél azt várjuk a feladatok megoldása során, hogy általános érvényű megoldást adjon, míg a második esetben beérjük a konkrét adatokra vonatkozó megoldással.
Vannak olyan feladatok is, ahol a megadott feleletek közül kell az általunk helyesnek tartottat, illetve tartottakat kiválasztani.
Az egyes elméleti kérdésekre gyakran lehet csupán "igen", "nem" választ adni. Ezekben a feladatokban azonban akkor is adjunk szöveges magyarázatot válaszunkhoz, ha a feladat szövege erre külön nem szólít fel. A tudást éppen az indoklás tartalmazza.
A feladatok között találunk könnyebbeket és nehezebbeket, sőt olyanokat is, melyek a tagozatos tanulók tudását is próbára teszik. Ez is természetes, hiszen számukra nincs külön érettségi vizsga. Vissza

Tartalom

Előszó4
Szilárd testek mechanikája7
Folyadékok és gázok mechanikája123
Periodikus mozgások153
Fénytan217
Hőtan233
Elektromosságtan301
Az atomfizika elemei425
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv