Előszó
A Vasbetonszerkezetek 1922. évi kiadása rövid pár év alatt elfogyott. Új és lényegesen átdolgozott kiadását sürgette a körülmény is, hogy az első világháborút követő időszakban nagy léptekkel haladt előre a betonkészítés technikája és a laboratóriumi kutatások új megvilágításba helyezték a régi tapasztalatokat is. Fájdalommal állapította meg dr. Mihailich Győző professor úr az első kiadás előszavában, miszerint legnagyobbrészt a szerencsésebb külföld vizsgálatait kényszerült fölhasználni, miután hazai kutatóinknak a kellő felszerelések, a szükséges anyagi eszközök nem állottak és nem állanak rendelkezésre A külföld nagy laboratóriumai mögött maradt ugyan továbbra is szerény berendezésű laboratóriumunk, de annak a közvetlen tapasztalattal bővített eredményei már gazdag anyagot szolgáltathattak a könyv új kiadása részére.
Ezért dr. Mihailich Győző professor úr már 1934-ben a könyv új kiadásának megírásához kezdett és a könyv első ívei hamarosan meg is jelentek. De a professor úrnak rectorrá történt megválasztása, a Műegyetemen az oktatás és a kutatás terén, a Mérnöki Kamarában, mint elnök, a mérnöki kar érdekében és nagy mérnöki alkotásoknál, mint tervező és szakértő kifejtett áldásdús tevékenysége akadályai voltak annak, hogy a könyv megírásának kellő időt szentelhessen. A könyv nyomtatása így több éven át 1942-ig szünetelt.
Ekkor a professor úr megtisztelő bizalmával tüntette ki alúlirottakat, felkérve őket, hogy az első kiadás nyomdokán haladva, de tanulmányozva és felhasználva az újabb kutatások és elméletek eredményeit is, a könyv hátralevő nagyobbik részének átírásában, kiegészítésében közreműködjenek és azt sajtó alá rendezzék, valamint a könyv szedésével és nyomásával kapcsolatosan a szerzők részéről szükséges teendőket lássák el. I megtisztelő megbízás alapján a professor úrral együttműködve dr. Schwertner Antal befejezte az I. fejezetnek a professor úr által már ki nem dolgozott részét a 6. §. 11.-től kezdődően, átdolgozta a II. fejezetet és a III. fejezet részei közül írta a 15., 17., 18., 19., 20., 22 és 23. §.-okat. Dr. Gyengő Tibor pedig a III. fejezet 14., 16. és 21. §-ainak átdolgozója és írója. Mindketten e helyen is hálás köszönetet mondanak tanító mesterüknek az előlegezett bizalomért és azért a támogatásért és irányításért, amelyben ez alkalommal is részesültek. Könyve első kiadásának útmutatásain túl is irányította a professor úr a munkát, amennyiben azt állandóan figyelemmel kísérte és az egyes fejezetek megbeszéléseinél gondolatokat adott, valamint a kéziratokat átolvasva, kiegészítéseket és módosításokat javasolt.
A könyv kézirata már 1944 nyarán készen állott. Nem a szerzők hibája, hogy az idejében meg nem jelenhetett és nem lehetett a mérnökhallgatók segédeszköze azokban a nehéz időkben, amelyek a háborút követően a tanulás elé is akadályokat gördítettek. Németh Józsefné, a könyv kiadója is megtett minden tőle telhetőt, de nyomdai nehézségek az ő munkáját is akadályozták. Az első ívek a József Nádor Műegyetem Mechanikai Technológiai tanszékének nyomdájában készültek és midőn ez a nyomda üzemét beszüntette, az Élet-nyomda vállalta a további nyomdai munkát. A műszaki könyvek nehezebb szedése, a nyomda másirányú erős elfoglaltsága, tetézve a háborús nehézségekkel, sajnos, késleltette a könyv kiadását. Az ostrom alatt tűz martaléka lett a már kinyomott első 7 ív és számos klisé is veszendőbe ment. A nyomda helyreállítása, a hiányok megállapítása és pótlása, valamint az inflációt kísérő pénzügyi nehézségek tovább késleltették a könyv kiadását.
Az említett nehézségek, a különböző időben készült különböző nyomdai szedés és nyomás, a klisék háború okozta kárainak pótlása stb. részben maradó nyomokat ütöttek a könyv alakján, amiért az olvasó szíves elnézését kérjük. Szerzők egyébként abban a reményben nyújtják át e sok nehézség közepette és viszontagságos körülmények között megíródott könyvet, hogy munkájukat a tanuló ifjúság és a magyar műszaki társadalom szívesen fogja fogadni és úgy elméleti, mint gyakorlati síkon felmerülő problémáik megoldása számára támaszt és segédeszközt fognak benne találni.
Budapest, 1946 május hó.
Dr. Schwertner Antal.
Dr. Gyengő Tibor.
Vissza