Előszó
E munka előbbi két kötetet népünk tárgyi hagyatékát, hagyományos tárgyi tevékenységét ismertette. A most következő két kötet népünk szellemi hagyományaival foglalkozik, amelyek - úgy szoktuk...
Tovább Előszó
E munka előbbi két kötetet népünk tárgyi hagyatékát, hagyományos tárgyi tevékenységét ismertette. A most következő két kötet népünk szellemi hagyományaival foglalkozik, amelyek - úgy szoktuk mondani - a nép lelkében élnek, s öröklődnek többé-kevésbbé híven a néplélek meg-megnyiladozó tartalmaként. A néprajznak ezt a lelkiekkel foglalkozó felerészét nevezzük szellemi néprajznak, amely a nép megismerésére nézve éppen olyan fontos, mint a tárgyi rész.
A néprajznak ez a szellemi része tehát - ahogy már e munka első kötetében jeleztük - azokkal a képződményekkel foglalkozik, amelyek a közösség lelkében keletkeztek, vagy ha egyebünnen származtak, benne sajátosan formálódtak és formálódnak s többé-kevésbbé híven hagyományként szállnak nemzedékről nemzedékre, néha megdöbbentő változatlansággal, máskor szembetűnően átalakulva.
Vissza