1.035.545

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bedő-emlékfüzet

Azon alkalomból, hogy iskolánk 40 esztendeje viseli alapítója nevét

Szerző
Szerkesztő
Róla szól
,
Kiadó:
Kiadás helye: Ásotthalom
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 51 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Megjelent 400 példányban.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Dicséretes a Bedő Albert nevét viselő erdészeti szakiskolától, hogy kötelességének érzi: a hagyományok ápolására szobrot állítson névadójának, és emlékfüzetet jelentessen meg róla.
Bedő Albertről... Tovább

Előszó

Dicséretes a Bedő Albert nevét viselő erdészeti szakiskolától, hogy kötelességének érzi: a hagyományok ápolására szobrot állítson névadójának, és emlékfüzetet jelentessen meg róla.
Bedő Albertről és életművéről teljes körű összefoglaló monografikus könyv még nem jelent meg. Születésének 160. évfordulójára a Magyar Tudományos Akadémia emlékülést rendezett 1999. november 5-én. Az emlékülésel elhangzott előadásokat, hozzászólásokat tartalmazó, alig 400 példányban megjelent kis könyvecske ezt a hiányt nem pótolhatja.
A szakiskola által megjelentetett emlékfüzet e korábbi kiadványt két - Prof. Dr. Dr. Hc. Solymos Rezső és dr. Király Pál által írt - vezértanulmányát tartalmazza. Ez egészül ki Orbán Fitori Desző kálnoki unitárius lelkész Bedő családjáról és vallásához, egyházhoz, szülőföldjéhez való kötődéséről írt soraival. Andrési Pál Bedőre mint az első erdőőri szakiskola alapítójára emlékezik, szól az iskola későbbi sorsáról is egészen a róla készült szobor felállításáig, Andrésiné Dr. Ambrus Ildikó pedig arról az ünnepségről ír, amelyen 2001. szeptember 29-én a kálnoki általános iskola felvette Bedő Albert nevét. Ezen az ünnepségen a magyar erdészeti igazgatás nevében többek között én is részt vehettem. Az ünnepség máig ható, felemelő élményt jelentett számomra azért is, mert megmutatta, Bedő Albert életműve és emberi példája több mint 80 évvel a halála után is milyen hatással van az utókorra.
Kálnokon vált világossá előttem: Bedő Albert azért lehetett kimagasló egyénisége korának, mert az a kor igényelte a rendzetett viszonyokat, és kinevelte a maga számára azokat a személyiségeket, akik ezt a rendet meg tudták teremteni a maguk szakterületén. A mai kor globalizálódó világa nem igényli a nagy és önálló, rendező, autonóm egyéniségeket, így ez a világ talán szegényebb is "Bedő Albertek" nélkül.
Bedő Albert eszmei végrendeletében nem kizárólag a magyar erdészetet fenyegető veszélyekről írt. Valljuk hittel mi is utolsó üzenetét, melyre emlékeztessen e róla szóló könyvecske is:

"Szeressünk hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel, egyetértéssel és összetartással!"

Budapest, 2002. szeptember 25.

Barátossy Gábor,
Az FVM Erdészeti Hivatal elnöke Vissza

Tartalom

Barátossy Gábor: Előszó5
Dr. Király Pál: Bedő Albert élete és munkássága7
Andrési Pál: Bedő, az iskolaalapító23
Prof. Dr. Dr. H. c. Solymos Rezső akadémikus: Bedő Albert, a tudós és erdészpolitikus31
Orbán Fitori Dezső, kálnoki unitárius lelkész: Az unitárius Bedő Albert és kapcsolata Kálnokkal45
Andrésiné dr. Ambrus Ildikó: Névadó ünnep Kálnokon49
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv