Előszó
Magyarországon a modern értelemben vett üzemorvosi munka most kezd kialakulni. Eddig kevés kivételtől eltekintve csak a nagyüzemek tartottak üzemorvost, hogy megtakarítsák a megbetegedett, vagy...
Tovább Előszó
Magyarországon a modern értelemben vett üzemorvosi munka most kezd kialakulni. Eddig kevés kivételtől eltekintve csak a nagyüzemek tartottak üzemorvost, hogy megtakarítsák a megbetegedett, vagy sérült munkás elvesztett munkaidejét, amit a sokszor távoli OTI rendelőbe oda- és visszautazás és az ott töltött várakozás jelent. Ennek, az OTI gyógyító munka decentralizálásának is sok előnye van a dolgozók számára. Példának említjük csak az üzemi fogorvosi rendelőt, amit nemcsak az utolsó percben, a foghúzás miatt keresnek fel, hanem még a konzerváló kezelés lehetőségének idején. A gyógyító munkánál is fontosabb azonban az üzemorvos preventív munkája: az ipari mérgezések, a foglalkozási ártalmak és az üzemi balesetek elhárítása, ami igen széleskörű ismereteket kíván. E két feladatán kívül a modern üzemorvos szociális munkájával hozzájárul a dolgozók erejének megtartásához, életszínvonaluk emeléséhez. Az üzemi bölcsőde, napközi otthon propagálása és ellenőrzése, az üzemi élelmezés szakszerű javítása, a sportélet és kultúrélet irányítása sok egyéni kezdeményezést, törődést, munkát kíván az üzemorvostól.
Az 1947. évi III. 19.-től VI. 27.-ig tartó, közel három és fél hónapos üzemorvosi tanfolyam előadási anyaga ezen nálunk új ismeretkör alapjait rakta le. A tanfolyamot a Magyar Orvosok Szabad Szakszervezete megbízásából az üzemorvosi szakcsoport rendezte. A tanfolyamon elhangzott előadások nyomán készült ez a gyűjtőmunka. A könyv szerkesztésében igyekeztünk egyes témák többszörös ismétlését elkerülni, de néhány gyakorlatilag fontos kérdés más-más nézőszögből való megvilágítását hasznosnak ítéltük. Egyébként is az üzemorvos kézikönyvének szántuk, amelyben a mindennapi gyakorlat problémáira feleletet talál. Ezért pl. a könyv részletesen ismerteti az érvényben levő iparegészségügyi törvényeket és rendeleteket és a társadalombiztosítási jogszabályokat is.
Az üzemorvos munkája a jövő legfontosabb orvosi munkaterülete, mert nemcsak a most induló 3 éves terv sikere, de minden ipari termelés eredményessége két alapfeltételen áll vagy bukik: a tökéletes gépi berendezésen és a munkaképes, munkakedvvel dolgozó, vagyis egészséges emberen. Az üzemorvos a második feltétel megvalósítására törekszik, ilyen értelemben a termelő ember mérnöke. Ehhez a munkához nyújt segítséget ez a könyv.
Vissza