A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Római kori lószerszám- és járomveretek a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum gyűjteményéből

Römerzeitliche pferdegeschirr- und jochbeschläge des museums "Laczkó Dezső" von Veszprém

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Grafikus
Fotózta

Kiadó: Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság
Kiadás helye: Veszprém
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 35 oldal
Sorozatcím: A Laczkó Dezső Múzeum Régészeti Gyűjteményének Katalógusai
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Színes fotókkal és fekete-fehér ábrákkal illusztálva. Német nyelvű előszóval. Megjelent 1000 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum régészeti gyűjteményének római kori anyagát bemutató tervezett katalógusaink közül a másodikat a római kori lószerszámoknak és járomvereteknek szenteljük.... Tovább

Előszó

A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum régészeti gyűjteményének római kori anyagát bemutató tervezett katalógusaink közül a másodikat a római kori lószerszámoknak és járomvereteknek szenteljük. Témaválasztásunkat indokolja, hogy a Laczkó Dezső Múzeum u, "Térjünk a tárgyra!" című állandó kiállításán is bemutattunk néhány lószerszám-rekonstrukciót (PALÁGYI 2003, 56. 139. kép), valamint hogy a balácai római kori villagazdaság főépületében ebben az évben egy hasonló témájú kamarakiállítást készültünk rendezni.
Szerencsének mondható feltárások tették lehetővé, hogy ma a veszprémi múzeum jelentős, Pannóniában egyedülálló lószerszám-garnitúrákat mondhat magáénak. A legszebb lószerszámok halomsírokból kerültek elő, összesen négy az inotai két halomból és egy a balácai villagazdaság nagyméretű halommal borított temetkezőhelyéből (PALÁGYI 1981, PALÁGYI 1996.) Az építkezésekkel megbolygatott tihanyi lótemetkezés szerszámdíszeinek összeállítása is megrajzolható volt a megmaradt leletek alapján (PALÁGYI 1990). A veszprémi múzeum régészeti kataszterének leírása lapján Balatonfőkajáron sem zárhatjuk ki a halomsíros temetkezés lehetőségét. (PALÁGYI 1989, 81.)
A lószerszámok és a járomalkatrészek döntő többsége Veszprém megyéből származik, elsősorban tehát halomsíros temetkezésekből, ill. villagazdaságok területéről (Baláca, Gyulafirátót-Pogánytelek, Szentkirályszabadja-Romkút). Az ismeretlen lelőhelyű tárgyak eredeti lelőhelye a veszprémi múzeum régészeti anyagának 1953-mal megkezdődött újraleltározásának idejére, mint a mécseseknél is, végképp feledésbe merült.
Vissza

K. Palágyi Sylvia

K. Palágyi Sylvia műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: K. Palágyi Sylvia könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv