Sz. Szigethy Vilmos: A régi Szegedből az ujba (dedikált példány)
Krónikák emberekről, dolgokról
Sz. Szigethy Vilmos
Délmagyarország Hírlap- és Nyomdavállalat Rt.
(Szeged)
Kiadói ragasztott papírkötés
, 318 oldal
19 cm x 14 cm
2020-04-26 20:00
[Szeged], é. n., Szerző kiadása (Délmagyarország Hírlap- és Nyomdavállalat Rt., Szeged), 318 p. + [8] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A régi Szegedből az újba. Krónikák emberekről, dolgokról. Írta: Sz. Szigethy Vilmos.
A kötet címlapján a szerző, Sz. Szigethy Vilmos névre szóló dedikációja olvasható: "T. L.-nak baráti szeretettel. Sz. Szigethy Vilmos".
A kötet borítófedél-illusztrációját Balogh Margit festőművésznő rajzolta. Részletes tartalomjegyzékkel és kötetvégi, egész oldalas, fekete-fehér, keretes, korabeli reklámokkal ellátott kötet. A könyvet nyomtattat a Délmagyarország Hírlap- és Nyomdavállalat Rt. Szegeden.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány barna feliratos, illusztrált címfedéllel, új, könyvkötő által pótolt fekete vászon könyvgerinccel, tiszta, szép belívekkel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Sz. Szigethy Vilmos (Gyorok (Arad vármegye), 1877. március 7. – Szeged, 1956. február 18.) magyar író, újságíró, költő, szerkesztő, levéltáros. 1893-tól kált az Urambátyám, a Mátyás Diák, az Az Üstökös, a Bolond Istók, a Herkó Páter és a Torontál c. megyei lap publicistája, munkatársa. 1900-tól a Békefi Antal szerkesztésében megjelent Szegedi Napló munkatársa lett. Szegedet megszeretve a térség publicistája és helytörténeti kutatója is lett.
A város jó híre
A város jó híre
A régi Szeged jókedvét próbálom összeszedegetni, azt, amelyik még él néhányunk emlékében, s főleg addig, amig életben vannak a visszaemlékezni tudók. Mingyárt kezdetben elárulom, hogy nagyon kicsi a számuk, de megmagyarázhatatlan (vagy ha ugy akarom, körülményesen bár, mégis megmagyarázható) módon gyakran belehibáznak a dolgokba. Ha regényben használok fel embereket mintának, átpingálhatom őket a kedvem szerint, esetleg a mese folyásának megfelelően. De multak dolgait elmesélve, köt a hűség; én senkinek sem adhatok más karaktert, mint amilyene az illetőnek volt. Pillanatra sem akarom a történetíró szerepét arrogálni, csak nagyjából való jellemzéseket adok s azokat a történeteket mondom el, amik a régi jókedvet, a kedélyességet örökítik meg. Nem voltam épp a legutolsó riportere koromnak, részt vettem mindenben, hosszasan bogarásztam olyan dolgok mélyén, ahol sokszor hivatalos hatóságok is megelégedtek a nagy keretekkel, elfeledve, hogy néha a részlet a fontosabb. Ebben találni meg az érthetetlennek tetsző indokokat. Jókedvem volt magamnak is, minden érdekelt, főleg maga az ember és szenvedélyesen kutattam emberi dokumentumok után, aminthogy önmagammal szemben is szeretem felvetni a kérdést, hogy valamit miért csinálok és miért csinálom éppen úgy, ahogyan az megnyilvánul?
A város jó híre | 5 |
Az Oroszlán, meg a Kecske | 17 |
Conditöres urbis | 26 |
A szegedi vendéglátás | 45 |
Halott polgármester portréja | 54 |
Szeged Gyurija | 66 |
Mikszáth | 79 |
Hajós népekről | 91 |
Amire az öreg takarék is ad | 102 |
Régi birák | 112 |
Színházi dolgok | 130 |
Piros abrosz, fehér abrosz | 142 |
Bálóné | 143 |
Kassék, Juránovicsék | 147 |
A Próféta | 148 |
A Mikádó | 150 |
A nagyasztal | 152 |
A Goldstein | 155 |
A Hági | 156 |
Játékos elmék | 159 |
A nagy ágyu | 174 |
Nőegyleti romantika | 191 |
Tömörkény | 199 |
A Dadi | 214 |
A titokzatos Bitóné | 220 |
Három fametszet | 227 |
Nagytata | 228 |
A kegyelmes ur | 231 |
A kém | 234 |
Véreim, magyarok | 239 |
A magyar koponyák | 240 |
A slingelt száj | 242 |
Egy kis állomásról | 245 |
A tanyavilág fejedelme | 246 |
A dudások is elfogytak | 249 |
A magyar viselet | 253 |
A rendőrbiró | 256 |
A bürge a diplomáciában | 262 |
A kishivatalnok szenvedései | 269 |
A t. ügyészség öreg irnokai | 272 |
Szent Bürokráciából | 276 |
A lelkiismeretesség | 278 |
Aladár kesztyüi | 281 |
Szórakozott Berger doktorról | 284 |
A főkapitány és a szenvedély | 290 |
Szatymaz | 294 |
Babó Milcsiről | 300 |
A napszámos-kispap legendája | 305 |
Talált történetek | 311 |
Az olcsó sör | 311 |
A Hiradó legendája | 312 |
A név kötelez | 314 |