(Bécs) ,
, Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 320 oldal
18 cm x 11 cm
2020-04-26 20:00
Bécs, 1837, k.n. (Sollinger J. P., Bécs), 320 p + [3] p.
Első kiadás. A' Kis Számító. Írta: Nagy Károly. A szerzőnek a bécsi keltezésű előszavával, szövegközti számításokkal, magyarázatokkal, számítási példákkal és összesített foglalattal közre adott kötet. Nyomtatta Sollinger J. P. Bécsben. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos, színes, növénydíszes, enyhén sérült címfedéllel és hátlappal, foltos előzéklapokkal és belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A kötet szerzője, Nagy Károly (Révkomárom, 1797. december 6. – Párizs, 1868. március 2.) magyar matematikus, csillagász. Csillagászati táblázatokat szerkesztett és matematikai könyvet (A' Kis Számító) írt. A hazai mértékrendszer szabványosításának szószólója. 1839-től szorgalmazta a méterrendszer hazai bevezetését. 1844-ben, Párizsban saját költségén vásárolt is egy-egy platinából készült méter, kilogramm és liter etalont, azonban azok csak jóval később, 1874-ben váltak hivatalos hitelesítő ősmértékké.
Mint növünk 's korosodunk, ujabb ujabb és több tárgyak állnak előnkbe, 's elménk azokat felfogni 's megtartani igyekszik.
Igy nőnek korunkal 's a' tárgyakkal ismereteink, ha elmebeli tehetségeinket kifejteni iparkodunk. De minden növés, minden szaporodás és minden kifejlés mérhető, a' mérés pedig számítás. Igen természetes, hogy már gyenge korunkban számokkal kötjük öszve mindazt, mi ismereteinket neveli, mert a' tárgyakat számoktul elválosztani lehetetlen. Ha később a' számok' és tulajdonaik' tudása nem meg lépten egyéb ismereteinkel, természetes útunk háborgatva, megzavarva van.
Leütési ár:
31.000 Ft
Licitek száma: 15