Ráth Mór(Budapest)
Kiadói egészvászon díszkötés
, 479 oldal
18 cm x 14 cm
2021-12-12 20:00
Budapest, 1886, Ráth Mór kiadása, 475 p. + [1] p. + IV p.
Gondolatok. Írta: B. Eötvös József. A hátrahagyott kéziratokból bővített negyedik kiadás. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített példány. Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, festett, virágmintás, dombornyomott címfedéllel, gazdagon díszített, enyhén sérült könyvgerinccel, aranyozott, virágmintás, színezett, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, aranymetszésű lapélekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Báró Eötvös József (Buda, 1813. szeptember 3. – Pest, 1871. február 2.) magyar jogász, író, a Batthyány-kormány, majd az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság első elnöke. Az 1840-es években már írt a zsidók emancipációjáról, s amikor a törvényhozás 1867-ben ismét lehetővé vált, az egyik legelső törvény a zsidók egyenjogúsítása volt (1867. 17. tc.). Létrehozta az izraelita kongresszust, hogy a zsidók saját kezükbe vehessék egyházi és iskolai ügyeik vezetését. Az ortodox egyházat is teljes önkormányzathoz juttatta a szerb és a román kongresszussal. Végül a legnagyobb horderejű kérdést, a katolikus autonómia ügyét is ő mozdította el a holtpontról.
Az istenség eszméje olyan, mint a nap, melynek reflektált világát mindenütt megtaláljuk, de a melybe gyönge szemünkkel egyenesen néznünk nem lehet; s ha valaki az istenség eszméjét, tiszta észlelés útján keresve, midőn a világosság kútfejéhez közelíteni akart, a fénytől elvakítva sötétben érzi magát, s végre ezen eszme valóságán kétkedni kezd, épen nem csodálkozom rajta. Természetesnek tartom azt is, ha sokan elfoglalva a mindennapi élet gondjaitól s örömeitől, épen nem törődnek ez eszmével ; hisz istennek léte - hogy anyagi hasonlattal éljek - olyan, mint a lég köre, mely mindenfelől egyaránt hat, s melyet ép ezért észre nem veszünk. Sem azon tudományos atheizmusban, mely a metafizikai spekuláczió eredménye, sem azon közönyösségben, mely nem csak napjainkban, de mindig létezett, semmi meglepőt nem látok.
Leütési ár:
18.111 Ft
Licitek száma: 40