Balázs Béla: Kisértethistóriák (A címlapot és az illusztrációkat Divéky József rajzolta.)
Idegen irók novellái
Edgar Allan Poe
Johann Wolfgang Goethe
L. Bulwer
A. J. Mordtmann
Balázs Béla
Divéky József
Kner Izidor kiadása(Gyoma)
Kiadói félvászon kötés
, 200 oldal
20 cm x 14 cm
2021-12-12 20:00
Gyoma, 1917, Kner Izidor kiadása (Kner Izidor Könyvnyomdája, Gyoma), 200 p. + [8] p. + [10] t.: ill.
Első kiadás. Kísértethistóriák. Idegen írók novellái. Fordította: Balázs Béla. Tíz szövegközti, fekete-fehér, egész oldalas fametszettel illusztrált kötet. A címlapot és az illusztrációkat Divéky József rajzolta. Korabeli, fekete-fehér, egész oldalas könyvreklámokkal kiegészített kiadvány. Nyomtatta és kiadta Kner Izidor könyvnyomdája és kiadója Gyomán. Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrált, keretes, enyhén kopott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, kissé sérült címlappal, színezett felső lapélekkel, hátlapon a kiadó emblémájával, hiánytalan állapotban. A kötet fordítója, Balázs Béla (Szeged, 1884. augusztus 4. – Budapest, Józsefváros, 1949. május 17.) író, műfordító, költő, színész, filmesztéta, filmrendező, kritikus, főiskolai tanár. A huszadik századi magyar kultúra kiemelkedő, meghatározó személyisége, a magyar filmesztétika egyik legnagyobb alakja. Bartók Béla, Fülep Lajos, Hauser Arnold és más kiemelkedő magyar alkotó személyes barátja.
A kötetről a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.260 tétel), s megjegyzi: "Ikerkiadványa az Éjfél, Gyoma, 1917.".
Furcsa és szokatlan előszó lesz az, mely a könyv aktualitásának lehetséges vádja ellen védekezik. Furcsább még, ha forditásról sé gyüjteményről van szó, mely ritkán születik "belső kényszerüségből," melynek létjogosultsága tehát valóban külső okokra, aktualitásra vezetendő vissza. Hogy megnehezitsem a dolgom: még csak nem is klasszikus remekekről van szó, melyeknek forditása mindig időszerű. Viszont minden jel arra mutat, hogy az az alkalmi aktualitás mely ilyen kisértethistóriák kiadását magyarázhatja - nagyon is megvan. Hiszen csak körül kell néznünk a könyvpiacon. Nyilván nem ok nélkül van olyan nagy divatjuk.
De épen ezért érzem szükségét annak, hogy előrebocsássam: nem a háború borzalomkonjukturája hozta létre ezt a könyvet, nem a biztonsága vesztett polgári élet kénytelen-kelletlen romantikájához szól és nem számit ama szegények kisértethitére, akik annyi oktalan halálban megnyugodni nem tudván, legalább a lelkek hazajárását várják.
Nekem, aki az ilyen történeteket már régen és mindig szerettem és szeretni valóknak hirdettem, nem a borzalom, nem a romantika és nem a kisértet volt bennük fontos. Hát mi? - Kérdezhetnék joggal. E történetek másik fele, melyben valóságos és "természetes" élet van ábrázolva, de mégis úgy, hogy a "természetfeletti" jelenségek belépése nem lehetetlen, nem ellentmondó, nem inorganikus, sőt szükséges kiegészités, sőt természetes.
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 9