Gyoma, 1918, Kner Izidor (Kner Izidor könyvnyomdája, Gyoma), 200 p. + [8] p., ill.
Első kiadás. Hét mese. Írta: Balázs Béla.
A könyvdíszítés Kozma Lajos munkája. Készült az erdélyi havasokban 1917. esztendőben, a nyugalmas téli szálláson. Nyomtatta a kiadó Kner Izidor könyvnyomdája Gyomán, 1918. esztendőben. A kiadó kötetvégi, kétoldalas könyvajánlójával és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A hátlapon tulajdonosi bejegyzés és egy bélyegzés látható.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, keretes, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, sérült, javított könyvgerinccel, néhol enyhén foltos, sérült belívekkel, a kissé elszíneződött keretes hátlapon a nyomda emblémájának feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Balázs Béla (Szeged, 1884. augusztus 4. – Budapest, 1949. május 17.) író, költő, színész, filmesztéta, filmrendező, kritikus, szerkesztő, filmfőiskolai tanár. A 20. századi magyar kultúra kiemelkedő egyénisége, akinek műveinél is jelentősebb a szellemi hatása. Nagy hatást gyakorolt író, művész barátaira (Bartók Béla, Kodály Zoltán, Lukács György, Fülep Lajos, Hauser Arnold, Mannheim Károly) és a magyar filmesztétikára. A szegedi főreáliskolában érettségizett, majd a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–német szakán diplomázott. Eötvös kollégista (Kodály Zoltán szobatársa), a Thália Társaság aktív tagja. A berlini egyetemen Simmel és Wilhelm Dilthey filozófiai előadásait látogatta. Simmel biztatására megírta első könyvét, a híressé vált "Halálesztétikát". A Wesselényi utcai polgári iskola tanára, és verseket ír, amit a Holnap c. antológiában közöltek. Korai esztétikai munkásságával, szecessziós mesejátékaival nagy ismertségre tesz szert. Hosszabb időt tölt Olaszországban, Párizsban, Berlinben, hazatérve irodalmi tapasztalatait a műveiben kamatoztatja. Sokoldalú egyéniségként számos művészeti ágban megmérette magát. Inspiratív hatása a magyar filmrendezés és filmesztétika megújulásában is erősen tetten érhető. Szecessziós mesejátékainak világlátása hatást gyakorolt a kor irodalmi irányzataira is.
A kötetről a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.274 tétel).
Leborulok Ganes előtt aki a gátaknak és gátlásoknak istene. Vinayaka ő, az elefántarcú úr, kinek kosárfülei a szélben csapkodnak, mint a győzelem zászlói. Ganesa ő kinek hosszú sugár orrmánya kőfalon keresztül hat és páncélos mellen át és leér a lélek fenekéig. Leborulok előtte, hogy mesémnek gátat ne vessen és megakadás nélkül végigmondhassam nehogy születetlen maradjanak azok a lelkek, melyek mesémben fognak megszületni. Azokért imádkozom és áldozom és Ganesa előtt leborulok.