Dacia Könyvkiadó(Kolozsvár)
Fűzött kemény papírkötés
, 62 oldal
24 cm x 17 cm
2022-01-23 20:00
A védőborító kissé kopott, elszíneződött, szakadozott. A borító enyhén elszíneződött, kopott.
Népművészetünk legelhanyagoltabb tájaira vezet e könyv: a reneszánsz és a barokk idején Európa-szerte oly divatos festett bútor egyik legkeletibb előállítási helyének, a vargyasinak műhelytitkaiba nyerünk bepillantást. A szerző nemcsak bemutatja e míves központot, hanem lépésről lépésre, motívumról motívumra elénk tárja, hogy a székelység - mint annyi más népművészeti ágban .- a bútorfestés terén is miként ülteti át a maga sajátos formanyelvére a nagy európai művészeti áramlatok kifejezési eszközeit.
Külön érdekessége a könyvnek a bútorfestő-asztalos Sütő család bemutatása. Ez a páratlan folytonosságú míves dinasztia a XVI. század második felétől apáról fiúra örökítette szakadatlanul a nemes mesterség minden szépségét, titkát a festékreceptektől a legkifinomultabb vonalakig és színharmóniákig, sőt diszharmóniákig. Munkássága nyomán Vargyast a székely bútorfestő-központok között nemcsak az egyik legelőkelőbb hely illeti meg,' de kisugárzó hatása nyomán joggal beszélhetünk egy sajátos ízlésű, sőt saját kánonok szerinti vargyasi bútorfestő iskoláról.
KÓs Károly könyve az első monografikus jellegű híradás e kivételes jelentőségű népművészeti műfajról.
Bevezetés 5
Vargyas helye bútor festőasztalos-központjaink sorában 7
A vargyasi bútor festő-asztalosokról. A Sütő család 12
Az asztalosmunka fejlődése. Technikai kérdések 19
Festékek. Festési technikák 32
A bútorok virágozása 38
Díszítőelemek 42
Díszítőkompozíció 51
Jegyzetek 59
Táblák 65
Leütési ár:
11.300 Ft
Licitek száma: 46