[RÉVAY Péter] Rewa, Petrus de: De monarchia et sacra corona regni Hungariae centuriae septem

A Monarchia és a Magyar Királyság szent koronája

Petrus de Rewa
Révay Péter
Sumptibus Thomae-Matthiae Götzii (Francofurti) ,
Korabeli pergamen kötés , 173 oldal
Nyelv: Latin
Méret: 31 cm x 20 cm
2021-12-12 20:00

Francofurti, 1659, Sumptibus Thomae-Matthiae Götzii, [10] p. + [1] t. + 165 p.

De monarchia et sacra corona regni Hungariae centuriae septem, auctore Petro de Rewa comite Turocensi, Ejusdemque Sanctae Coronae duumviro. / A hét évszázados Magyar Királyság uralma és szent koronája, báró turóci Révay Péter, a Szent Korona duumvirje tollából.

Magyar Szent Korona egész oldalas, allegorikus képe az ajánlás utánkötve látható - Révai ábrázolása is a korai ábrázolások közé sorolandó, de a Szent Korona legkorábban közölt hiteles ábrázolása a Fugger-krónikában található meg (1555).

A Szent Koronáról megjelent első önálló munka második kiadása.
Révai Péter az 1550-től Ausztriában őrzött, és 1608-ban Pozsonyba szállított korona törvénybe iktatott őre volt haláláig. E művében De sacra corona című híres könyvét bővíttette ki és dolgozta át. Előképénél sokkal nagyobb igényű, átfogó mű, jóval több forrást használ fel, újdonsága, hogy oklevelekre is támaszkodik. Révai az első a hazai történetírók sorában, aki a magyar múltat egy különleges kérdés, a Szent Korona szempontjából dolgozta fel. Az oklevelek felhasználásával egy fejlettebb történetírói módszer legkorábbi hazai képviselője. Különösen nagy hangsúlyt fektetett a Hunyadi Jánossal kapcsolatos dokumentumok közlésére, és a Mátyás kultusz lelkes ápolói közé tartozott. A munka első fele Magyarország történetének századokra bontott áttekintése. Ehhez felhasználta szinte minden jeles elődjének munkáját. Behatóan foglalkozik az európai és a hazai koronázási szokások összehasonlításával. Az időrendi fejezetek után kifejti a magyar korona eredetéről szóló, nagy hatású elméletét. Leírja a korona kilenc országát (ennek során megemlékezik a magyarok és szlávok eredetéről is), ismerteti a koronázási jelvényeket és szimbolikájukat. Gyökeresen új szemléletének lényege, hogy a korona megvizsgálásából indul ki, a görög feliratok megfigyeléséből igyekszik származására következtetni. Műve hitelességét annak köszönheti, hogy mint annak őre, jól ismerhette, pontosan megfigyelhette a koronát. Leírása sokáig az egyetlen hiteles forrás volt a Szent Korona kutatói számára, munkáját számtalanszor felhasználták a következő évszázadok folyamán. Révai művében elsősorban publicisztikai, politikai szándékokat követ, lényegében egy királytükröt alkot meg. Nagyon jelentős a műve azért is, mert ő volt az első, aki hírt adott a nemzeti ereklyénken lévő görög uralkodóképekről, s erre alapozva a műve végén új elmélettel állt elő a Szent Korona eredetével kapcsolatban: úgy gondolta, Nagy Konstantin császár készíttette azt.
RMK III. 2058. Apponyi 854. Németh H 1755.

Korabeli pergamen kötésben lévő példány foltos, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, feliratozás nélküli sérült könyvgerinccel hiánytalan állapotban. Az első ív terjedelmében fokozatosan elhalványuló ázásnyom látható a lapok felső részén. A kötet címlapján lain feliratos metszet látható. Az előzéklap rektóján kézzel jegyzett régi jegyzékszám látható. A könyv néhány lapján kézzel írt marginalia látható.

Ritka!

004

Kikiáltási ár:
90.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
990.000 Ft Licitek száma: 41