Kunoss Endre: Alapvonatok a' honi nevelés köréből

Jelen időnk szelleméhez alkalmazva

Kunoss Endre
, Könyvkötői fűzött kemény papírkötés , 154 oldal
Méret: 21 cm x 13 cm

Pesten, 1833, Trattner és Károlyi betűivel, 154 p. + [1] p.

Első kiadás. Alapvonatok a' honi nevelés köréből. Jelen időnk szelleméhez alkalmazva. Írá: Kunoss Endre.
Bevezetéssel, végszóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomatot Trattner és Károlyi betűivel Pesten.
Könyvkötői fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, feliratos, egyszínű díszítéssel ellátott, kiadói címfedél és hátlap megtartásával, enyhén foltos belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A szerző, Kunoss Endre (Egyházashetye, 1811. április 9. – Káloz, 1844. június 22.) ügyvéd, költő. Jogi és bölcseleti tanulmányainak befejeztével Hrabovszky Sámuel Vas megyei tiszti alügyész joggyakornoka lett. 1836-tól a "Jelenkor" munkatársaként és segédszerkesztőjeként, majd a "Világ" tárcaírójaként tevékenykedett. 1838-ban Vajda Péterrel együtt megalapította és szerkesztette a Természet c. első népszerű természettudományos folyóiratot, valamint annak Lombok c. irodalmi melléklapját. Később nevelői állást vállalt a Zichy, majd a Batthyány családnál. Ezen kívül Vas és Fehér Vármegyék táblabírája, királyi táblai hites jegyző és a pozsonyi "Hírnök" segédszerkesztője is volt. Számos verse, elbeszélése, cikke jelent meg folyóiratokban.

Lehull a' makk egy őszi napon fájáról; épen takarja be a' tél hava; a' tavasz első kellemsugára épre küldi tenyésztő melegét. A' föld és fölhők bő nedvvel tartják; fejlődési erő kezdekedik benne,... Tovább

Lehull a' makk egy őszi napon fájáról; épen takarja be a' tél hava; a' tavasz első kellemsugára épre küldi tenyésztő melegét. A' föld és fölhők bő nedvvel tartják; fejlődési erő kezdekedik benne, 's kevés idő mulva a' rothadozott hajon egy kis gyökér 's zöld lesz látható. A' gyenge csemetét, ha kártékonyan le nem rontatik, nagyobbra neveli az éji harmat, a' fölhők omló csepjei; terülését eszközli a' napok száma, 's egekbe nyuló fává erősül az, évei gyülöngő során keresztül. - A' szelek küzdő társának, a' századokkal együtt élő tölgynek, ez rövid származása. A' rét számtalan virágainak elérett magvát földre rázza az ősz duló szele; de a' jövő tavasz új életet lehelő napjain, kipezsdül az, 's bájló diszben virul ismét, elhervadásáig. - A' zöldelő gyep, sárgán hal el telünk fagylaló zivatara előtt, 's a' ligetek dísze vele sorvadoz; de élszető meleggel mosolyg le a' nap reá, 's íme, zöldelve viszont, és újra teremtve áll az szemeink előtt. - Igy munkálódik a' nagy természet csuda erejével évenkint mindeütt; minliót éltet, és milliót halat el. Vissza

Bevezetés 5
Általános testi nevelés 7
Általános lelki nevelés 26
Különös lelki nevelés 31
Lelki fiunevelés 50
Természeti nevelés 55
Társasági nevelés 56
Házi nevelés 65
Kellemi nevelés 67
Tudományos fiunevelés 82
Önnevelés 107
Lelki leánynevelés 119
Természeti nevelés 134
Tőársasági nevelés 134
Nemzeti nevelés 138
Házi és világi nevelés 140
Kellemi nevelés 144
Tudományos leánynevelés 149
Végszó 153 Vissza
231

Kikiáltási ár:
10.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: