Budapest, 1942, Eggenberger-féle Könyvkereskedés (Rényi Károly) (Stephaneum nyomda, Bp.) 232 p. + [8] t. + [3] térk., ill.
Erdély. Útikönyv. Írta és összeállította: Dr. Reich Milton Oszkár. Második átdolgozott és bővített kiadás. Nyolc képtáblán a szerző fekete-fehér fényképfelvételeivel illusztrált, Nagyvárad és Kolozsvár kihajtható térképvázlatával, valamint Erdély kötetvégi, színes, kihajtható, 43,5x47 cm-es térképével (Eggenberger-féle Könyvkereskedés Rényi Károly kiadás – M. Kir. Honvéd Térképészeti Intézet nyomása M.31./942.T.), függelékkel, kivonatos román névtárral és betűsoros névmutatóval kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Stephaneum nyomda Budapesten. A könyv lapjainak felső széle nedvességtől foltos. A kötetvégi, kihajtható Erdély-térképen néhány színes ceruzával készült jelölés látható. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, kiadói emblémás címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban. "A jeles és kimerítő útikönyv második bővített kiadásában jelenik meg. Gyengéd elérzékenyedéssel gondolunk arra, hogy első kiadása 1910-ben, a békebeli Nagy-Erdély idejében jelent meg. A kötet most is egész Erdélyt ismerteti, a mai állapotok pontos feltüntetésével és megjelölésével. A szerző utánajárt minden régi adatának, ismeri a közlekedési és elhelyezkedési lehetőségeket, kimerítő leírásaiból mindenki tájékozódhat, aki Erdélyt megismerni akarja, vagy éppen utazási programját állítja össze. A divatos fürdőhelyek mellett jelentékeny ismertetés foglalkozik a kisebb fürdő- és nyaralóhelyekkel, nemkülönben felsorolja a páratlan szépségű kirándulási, turistalehetőségeket." (Diárium, 1942/7. sz., 165.)
Egy emberöltő telt el az első kiadás megjelenése óta. Ez alatt az emberöltő alatt hazánk annyi változáson ment át, mint azelőtt talán évszázadok alatt sem. A ránkzúdított világháború gyászos kimenetele után az Isten által is egy országnak teremtett történelmi Magyarországot tudatlan, rosszindulatú s bosszútól fűtött ellenfeleink darabokra szaggatták, területének kétharmadrészétől, lakosságának háromnegyedrészétől megfosztották, két évtizeden át fegyvertelen kezünket lefogták, hogy történelmi jogaink érvényesítését még csak meg se kísérelhessük. De győzött az isteni igazságszolgáltatás s ha még nem is az ősi keretek között, ha keleten, nyugaton, északon és délen még mindig csonkán maradtunk is, most már fegyveresen állunk ismét őrt Európa keleti kapujában, visszaszerezve elvesztett területünknek csaknem felét és várjuk az igazságszolgáltatás beteljesülését, hogy Szent István koronája ragyogjon újra mindazon földek és népek felett, amelyek több mint ezer éven át védőpajzsa alatt helyezkedtek el és találták meg boldogulásukat. Úgy legyen.
Ha azonban egy emberöltő a nemzet életében jelentéktelen időtartam is, az egyes ember és könyv életében mégis hosszú időszak. Az előbbinél a mai átlagos életkor felét jelenti, az utóbbinál még többet. Mindkettő megöregszik elavul. Csak ritka ember és ritka könyv az, amely dacol a korral és ellen tud állani mindent megőrlő hatásának.
Kétszeresen vonatkozik ez az útikönyvre és annak szerzőjére.
Leütési ár:
10.000 Ft
Licitek száma: 11