Ignácz Rózsa: Keleti magyarok nyomában (aláírt, számozott példány) (Biczó András rajzaival.)
Regényes útirajz
Ignácz Rózsa
Biczó András
Dante Könyvkiadó
Kiadói félvászon kötés
, 198 oldal
Ignácz Rózsa Munkái
20 cm x 15 cm
2024-05-12 20:00
Budapest, [1941], Dante Könyvkiadó (Hornyánszky Viktor R.-T., Bp.), 198 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által aláírt példány. Számozott, bibliofil kiadás. Az Ignácz Rózsa Munkái c. sorozatban megjelent mű.
Keleti magyarok nyomában. Regényes útirajz. Írta: Ignácz Rózsa.
A szerzőt ábrázoló, fekete-fehér címlapkép és a hozzá tartozó, nyomtatott szövegrész alatt Ignácz Rózsa tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Ignácz Rózsa műveinek gyűjteményes kiadásából kizárólag az előfizetők, a magyar irodalom igaz barátainak tiszteletére, a szerző fényképével és saját kezű ajánlásával ellátott, számozott sorozatok készülnek. Ez a 1702 sorozat."
Második kiadás. Biczó András szöveg közti, fekete-fehér rajzaival illusztrált kötet. Az illusztrációk a Néprajzi Múzeum anyagának felhasználásával készültek. Nyomtatta a Hornyánszky Viktor R.-T. nyomdai műintézet, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, színezett népi motívummal díszített címfedéllel, feliratos, színes növényi- és állati motívumokkal díszített könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Ignácz Rózsa (Kovászna, 1909. január 25. – Budapest, 1979. szeptember 25.) színésznő, író, műfordító. Első írását Benedek Elek közölte a "Cimborában". 1943-ban a Petőfi Társaság tagjai közé választották. 1945–1947 között lektor a Fővárosi Kiadónál, majd a Református Élet szerkesztője. 1947-től tíz évnyi hallgatásra kényszerült, újabb munkái csak 1957 után jelenhettek meg. Könyvei a moldvai, bukovinai, erdélyi magyarság történelmi viszontagságairól és színháztörténetünk nagy alakjairól szólnak.
A „Keleti magyarok nyomában" másodszor is megjelenik. A magyar közönségé a siker, melyet keletre szakadt fajtánk sorsa lankadatlanul érdekel.
Hálás vagyok jó sorsunknak. Adott nekünk „kiválóbb, erős magyarokat, akik tudtak férfimódra cselekedni is''. A Bukovinába szakadt székelyek ez év tavaszán hazajöttek és letelepedtek Bácskánk dúsan termő fekete földjén.
A magyar történelemben ez az első eset, hogy népi tömegeink tértek haza. Idáig csak egyszer kísérleteztünk telepítéssel - és megbuktunk csúfosan. Mostanáig fajtánk kivándorolt, apadt. Magyarország most kezdi hazahívni, egybetömöríteni fiait.
Szent István gyengének tartotta az egynyelvű birodalmat. Ma, Szent István soknyelvű birodalmában, számban, anyagiakban, lélekben, faji öntudatban a legnagyobbnak, legerősebbnek, legfüggetlenebbnek szeretnénk látni a magyart. Minden magyarra szükségünk van. Elsősorban arra, aki vérségileg az, még akkor is, ha évszázadokon át idegen néptengerben élt, idegen ruhát és szokásokat hord és a magyar nyelvet törve beszéli már. Nincsenek közelünkben művelt rokon népek. A magyarság csak szétszórtan élő néptöredékeinkből frissítheti fel magát.
Előszó | 3 |
Moldova, 1938 | 7 |
Övből csüngő vörös rojtok | 9 |
Krisztusszakállú kalugyerek, csángó favágók | 21 |
Etelközben ma hetvenezer magyar él | 30 |
Egy forró éjszaka Bacauban | 40 |
Miért selypitenek a csángók | 49 |
Mióta élnek a csángók Moldovában | 59 |
Szőttesvásár Liuziban | 69 |
Bukarest, 1938 | 79 |
Bukaresti tetők alatt | 81 |
Bangyina | 91 |
Keleti magyarság | 98 |
Konstanza, 1938 | 111 |
Dobrudzsai magyarok | 113 |
Bukarest, 1939 | 129 |
Pantelimon | 131 |
Téli Bukarest | 137 |
Bukovina, 1939 | 149 |
Karácsony Bukovinában | 151 |
Székely Albert orgonája | 164 |
Rinaldók és Siegfriedek | 179 |
Gyimesen át | 185 |
Bukovina jelentkezik | 191 |
Utóirat | 198 |