Lezárt aukciók


Belényesy Márta: Kultúra és tánc a bukovinai székelyeknél

Szerző
Belényesy Márta
Szerkesztő
Diószegi Vilmos
Lektor
Vargyas Lajos
Akadémiai Kiadó (Budapest) ,
Könyvkötői ragasztott papírkötés , 175 oldal
Sorozatcím: A Magyar Néprajzi Társaság Könyvtára
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-03-24 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1958, Akadémiai Kiadó (Akadémiai Nyomda, Bp.), 175 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. A Magyar Néprajzi Társaság Könyvtára c. sorozatban, számjelzés nélkül megjelent mű. Kultúra és tánc a bukovinai székelyeknél. Írta: Belényesi Márta.
Szövegközti, fekete-fehér fotókkal és ábrákkal, valamint kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta az Akadémiai Nyomda, Budapesten. A címlapon magánkönyvtári bélyegzés látható.
Könyvkötői ragasztott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, az eredeti, feliratos, papír borítófedél és hátsó borító megtartásával, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Belényesy Márta (Debrecen, 1921. március 8. – Budapest, 2012. április 21.) etnográfus, történész. Egyetemi tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte. 1946-49-ig a Kelet-európai Tudományos Intézet Néptudományi Osztályának tudományos munkatársa, majd a Pázmány P. Tudományegyetem és az ELTE néprajzi előadója volt. 1951 és 1964 között a Néprajzi Múzeumban dolgozott. 1963-tól tagja volt az MTA Néprajzi Kutatócsoportjának. Kutatóként a magyar középkori anyagi műveltség feltárása terén nemzetközileg is kiemelkedő eredményeket ért el, különösen a pásztornépek és középkori jobbágyság társadalmi-kulturális sajátosságainak, valamint a középkori magyar agrárgazdaság jellemzőinek megismerése terén.

Előszó

A könyv a Baranya-tolnai Völgység és Bács Bodrog 37 községében élő egykori bukovinai székelység kulturális fejlődését kívánja bemutatni táncéletükön keresztül az utóbbi száz év alatt. Az anyag... Tovább

Előszó

A könyv a Baranya-tolnai Völgység és Bács Bodrog 37 községében élő egykori bukovinai székelység kulturális fejlődését kívánja bemutatni táncéletükön keresztül az utóbbi száz év alatt. Az anyag áttekintése és összefoglalása során felmerültek a táncélet és táncanyag alakulásának olyan kísérő jelenségei, melyek az egész kulturális élet fejlődésében törvényszerűen jelentkeznek. Ez a törvényszerűség megköveteli tehát, hogy ne kizárólag a táncélet alakulásának ábrázolása legyen a cél, hanem a kísérő jelenségek is, melyek kulturális kibontakozásukban általában nyomonkövethetők. A kulturális élet alakulásának vizsgálatára különösen tanulságosnak mutatkozott e fenti időszak és kérdéses népcsoport, mely történelmének utolsó két évszázada alatt többször is megváltoztatta lakóterületét. Az új lakóterület történelemformáló erői természetesen nem maradhattak hatás nélkül e nép kulturális alakulására sem. Így abban a szerencsés helyzetben lehettünk, hogy egy népcsoport etnikai alakulását és időről időre való változását figyelhettük meg egy olyan időpontban, mikor a társadalom belső fejlődésének üteme is jelentősen meggyorsult parasztságunk alakulásánál. Kutatásunk során a bukovinai székelység kulturális életében két különböző korszakot a Bukovina-bácskai és magyarországi korokat egymástól elválasztva kellett felvennünk, és ehhez fejlődésük döntő fordulata szolgáltatta az alapot. Szükségesnek mutatkozott továbbá, hogy a kulturális élet alakulására irányítólag ható gazdasági és társadalmi viszonyok tárgyalása mellett mindkét települési terület gazdasági összetételével is foglalkozzunk, mert az nemcsak közösségi továbbfejlődésük alakulására hatott erősen, hanem kulturális életükre is, és így táncanyagukat is nagymértékben színezte. Minthogy a székelység története során különböző területeken fordult meg, ez lehetővé tette, hogy vizsgálatainkat ne csak a székelységen belül, hanem a belőle kiszakadó kisebb csoportok (hunyadiak, szatmáriak stb.), valamint az áttelepülések folytán vele érintkezésbe került más népcsoportok (bácskaiak, magyarországiak) életén belül is elvégezzük. Ennek során alkalom kínálkozott arra is, hogy egy-egy közösségen belül a természetes fejlődés és a migráció során. Vissza

Tartalom

Bevezetés 3
I. Történelmük kultúraformáló tényezői
I/1. A bukovinai székelység kulturális élete alakulásának történeti előfeltételei 11
I/2. Környezetük kultúraformáló hatása 24
I/3. Társadalmi tudatuk kultúraformáló hatása 38
II. Táncéletük
II/1. A társadalmi magatartás táncéletet formáló hatása 47
II/2. A táncélet tartalmi jellege (a tánc jelentése, alkalmai) 56
II/3. A táncélet formai menete (részvétel a táncéletben) 72
III. Tánctörténetük
III/1. Táncaik 89
III/2. Táncdivatjuk 100
III/3. Táncstílusuk 107
III/4;. A táncok eredetéről és átvételéről 112
Befejezés 121
Jegyzetek 1 -127
Kultur und Tanz der umgesiedelten Bukowinaer Szekler 165
Rövidítések jegyzéke 173
Tartalomjegyzék 175 Vissza
Tétel sorszám:
027

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 1



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!