L. Szabó Erzsébet szignált üveg kaspó 20. század közepe

Alkotó, tervező
L. Szabó Erzsébet
Méret: 8 cm x 11 cm
Aukció indul:

8x11 cm

Hibátlan állapotú, fújt és kézzel szabadon formázott, szignált üveg kaspó, amely L. Szabó Erzsébet magyar üvegtervező és kivitelező iparművész alkotása. Átlátszó, vastagfalú buborékos üvegrétegében zöld színű szabálytalan elrendezésben zárványszerű üvegbetétekkel díszítve. Az üveg kaspó olyan hatást kelt, mintha a felületébe zárt olvadt színes ásványokat látnánk. A kész tárgy pedig olyan, mintha még mindig folyékony állapotban lenne, benne a még lebegő - úszó töredékekkel. Ez az üveg váza egyike L. Szabó Erzsébet nagy műgonddal készült unikális alkotásainak. Talpán "Sz. E" feliratú szignó látható. L. Szabó Erzsébet nevéhez fűződik az ún. “hutakész” szabadkézi megmunkálás, akit 1960-ban Munkácsy-díjjal tüntették ki, 1984-ben pedig a Római Magyar Akadémia-ösztöndíjasa volt. Érdemes művész a magyar stúdióüveg mozgalom képviselője, a kortárs üvegművészet 1955-től alkotó, sokoldalú, kísérletező természetű alakja. Termékeny munkássága során dolgozott a Németországban (Düren üveggyár Peill & Putzler), a Moser üveggyárban Karlovy Varyban, Salviattinál Muranoban, de tanult Prágában is. L. Szabó Erzsébet munkássága sokrétű, messze túllépi a használati funkcióra koncentráló üvegtervezés határait. Az üvegművesség múltbeli hagyományait őrzi, ugyanakkor technológiai újításai, díszítő eljárásai folyamatosan meg is újítják azt. Alkotásai megtalálhatók a híres külföldi szakkollekciókban (London: British Museum, Victoria & Albert Museum; Párizs: Musée des Arts Décoratifs; Liege Musée du Verre; Düsseldorf Kunstmuseum; Prága Iparművészeti Múzeum), illetve a hazai közgyűjteményekben. (Budapesti Iparművészeti Múzeum)

L. Szabó Erzsébet nevéhez fűződik az ún. “hutakész” szabadkézi megmunkálás, akit 1960-ban Munkácsy-díjjal tüntették ki, 1984-ben pedig a Római Magyar Akadémia-ösztöndíjasa volt. Érdemes művész a... Tovább

L. Szabó Erzsébet nevéhez fűződik az ún. “hutakész” szabadkézi megmunkálás, akit 1960-ban Munkácsy-díjjal tüntették ki, 1984-ben pedig a Római Magyar Akadémia-ösztöndíjasa volt. Érdemes művész a magyar stúdióüveg mozgalom képviselője, a kortárs üvegművészet 1955-től alkotó, sokoldalú, kísérletező természetű alakja. Termékeny munkássága során dolgozott a Németországban (Düren üveggyár Peill&Putzler), a Moser üveggyárban Karlovy Varyban, Salviattinál Muranoban, de tanult Prágában is. L. Szabó Erzsébet munkássága sokrétű, messze túllépi a használati funkcióra koncentráló üvegtervezés határait. Az üvegművesség múltbeli hagyományait őrzi, ugyanakkor technológiai újításai, díszítő eljárásai folyamatosan meg is újítják azt. Alkotásai megtalálhatók a híres külföldi szakkollekciókban (London: British Museum, Victoria & Albert Museum; Párizs: Musée des Arts Décoratifs; Liege Musée du Verre; Düsseldorf Kunstmuseum; Prága Iparművészeti Múzeum), illetve a hazai közgyűjteményekben. (Budapesti Iparművészeti Múzeum) Vissza