Básti Lajos: Mire gondolsz Ádám? (Hunyady József írónak dedikált példány)
Básti Lajos
Szinte Gábor
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 259 oldal
19 cm x 17 cm
2024-05-12 20:00
Budapest, 1962, Magvető Könyvkiadó (Franklin Nyomda, Bp.), 259 p. + [2] p., ill.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Mire gondolsz Ádám? Írta: Básti Lajos. A címlapon a szerző, Básti Lajos színész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Hunyady József drága Barátomnak és Szomszédomnak Básti Lajos. 1974. aug. 23". A dedikáció címzettje, Hunyady József (1921-1983) Baumgarten-díjas író, újságíró, publicista. A Sorsunk című lap prózai és kritikai rovatának egyik vezetője, valamint a Magyar Nemzet, a Képes Újság, a Pajtás, a Magyar Horgász és a Népszava munkatársa volt. Cikkei a Sorsunk, a Délsziget, a Magyarok és a Válasz c. lapokban jelentek meg. A kötet szöveg közti, fekete-fehér rajzait Szinte Gábor készítette. Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Franklin Nyomda Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány illusztrált címfedéllel, ezüstözött feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, kiadói borítófedél nélkül. A kötet szerzője Básti Lajos (Keszthely, 1911. november 17. – Budapest, 1977. június 1.) Kossuth-díjas színész. Játszott Bárdos Artúr Belvárosi Színházában, a Vígszínházban, a Magyar és az Andrássy Színházban. 1945 után több mint egy évtizedig a Nemzeti Színház társulatának meghatározó tagja. Színházi alakításai mellett több tucat filmben és hangjátékban lett a közönség egyik kedvence, sokak szerint a 20. század egyik legszebben beszélő magyar színésze.
Szivemből szeretem és mélységesen tisztelem Madáchot. S ha már olyan megbecsülésben és örömben lehetett részem, hogy innen-onnan tizenöt évig játszhattam Ádámot, sokféle rendezésben és sokszáz előadáson, akkor a balszerencséből is ki kell vegyem a részemet, mely minden embertársammal közös: telnek-múlnak felettem az évek, s míg a prágai Kepler-kép egyre közelebb kerül hozzám, mélyül és finomodik, a paradicsombéli siheder, a kölyök-fáraó egyre távolodik.
Szeretnék beszélni erről a tizenöt éves, szép csatáról, melynek természetesen még most sincs vége. Most is folyik estéről estére, váltakozó "hadiszerencsével". 1960 nyarán a Szegedi Ünnepi Játékokon Major Tamás rendezésében született meg a Tragédia előadása mai formájában, pontosan azt játsszuk a Nemzeti Színházban ma is.
Gondolom, illenék rövid statisztikát mellékelnem a mű sorsáról. Hosszú vajúdás után Paulay Ede rendezte meg 1883-ban az ősbemutatót.
Leütési ár:
11.100 Ft
Licitek száma: 46