Apponyi Albert, Dr. gróf: Emlékirataim/Ötven év (aláírt példány)
Ifjukorom-huszonöt év az ellenzéken
Dr. gróf Apponyi Albert
Pantheon Irodalmi Intézet R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 286 oldal
23 cm x 16 cm
2024-05-12 20:00
Budapest, 1926, Pantheon Irodalmi Intézet R.-T. (Globus, Bp.), 286 p. + [2] p. + [1] t.: ill.
Szerző által aláírt példány. Emlékirataim. Ötven év. Ifjukorom – Huszonöt év az ellenzéken. Írta: Dr. Gróf Apponyi Albert. A képtábla alján a szerző, gróf Apponyi Albert tollal beírt, jól olvasható aláírása látható. Jelen kötet a politikus szerző önéletírásának, a 19. század második felének hazai politikai viszonyait nagy alapossággal tárgyaló műnek az első kötete. Harmadik átnézett kiadás. Apponyi Albert fekete-fehér portréjával illusztrált (Glatter Gyula festménye 1925), valamint előszóval, névmutatóval és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A képtábla hátoldalán, a címlapon és néhány oldalon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta a "Globus" Nyomdai Műintézet R.-T. Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású, aranyozott díszítéssel ellátott, foltos címfedéllel és könyvgerinccel, foltos címképpel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, gróf Apponyi Albert (1846-1933) politikus, nagybirtokos, a Magyar Tudományos Akadémia igazgatósági tagja. Apponyi a Monarchia hazai politikai életének egyik meghatározó szereplője volt: két alkalommal vallás- és közoktatásügyi miniszter (1906-1910, 1917-1918) , belső titkos tanácsos, az ellenzék vezére. Az első világháború után ő vezette az 1920-as párizsi békekonferencián részt vevő magyar delegációt, ahol emlékezetes védőbeszédben szólalt fel a béketervezet ellen.
A következő lapokon sem önéletrajzot, sem vallomásokat nem kívánok írni; naplónak sem nevezhetem e feljegyzéseimet, mert azok nem keletkeztek az eseményekkel egyidejűleg, nap-nap után, hanem a politikától való visszavonulásom után) egy munkálatban íratnak le. Ennek megvan az a hátránya, hogy a részletek elevensége elhalványul, de viszont az az előnye, hogy az egyes eseményeket tiszta történelmi távlatból nézem, amelyben valódi fontosságuk és nem a pillanatnyi behatások túlhajtásai szerint érvényesülnek. Az elmondandók történelmi hűségéről mégis kezeskedem, mert beszédeim áttekintése élénken visszaidézi emlékezetembe az eseményeket és a helyzeteket, amelyekhez fűződtek; amire világosan nem emlékszem, azt nem is adom elő mint tényt.
Tulajdonképeni célom az, hogy adatokat szolgáltassak e nevezetes korszak történelmének bölcseletéhez és ezzel hasznos utmutatásokat a jövőre. E cél előtt háttérbe szorulnak az önéletrajzi szempontok, bár nem tagadom, arra is törekszem, hogy saját közéleti tevékenységem emlékét, a hibák palástolása nélkül, sőt azok főbbjeinek kidomborításával, abba a világításba helyezzem, amelyet megérdemel és amely feljogosít arra a reményre, hogy tisztességes nevet hagyok az utókorra.
Leütési ár:
1.111.111 Ft
Licitek száma: 96