Mészöly Miklós: Film (dedikált példány)

Mészöly Miklós
Fábri Anna
Magvető Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egész vászonkötés , 220 oldal
Méret: 17 cm x 10 cm
ISBN: 963-270-279-4
2021-06-06 20:00

Budapest, 1976, Magvető Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Budapest), 220 p. + [1] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Film. Írta: Mészöly Miklós.
A kötet címlapján a szerző, Mészöly Miklós névre szóló dedikációja olvasható: "Sz. M.-nak szeretettel Mészöly Miklós.".
A nyomdai munkákat a Kossuth Nyomda végezte, Budapesten.
Kiadói egész vászonkötésben lévő példány, aranyozott feliratozással ellátott címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, illusztrációval és feliratozással ellátott, fülszöveges kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője: Mészöly Miklós (eredeti családneve Molnár) (Szekszárd, 1921. január 19. – Budapest, 2001. július 22.) Kossuth-díjas magyar író. Írásai az 1940-es évek végétől jelennek meg. 1951–52-ben Budapesten a Bábszínház dramaturgja volt.
Egy öregember és egy öregasszony életét örökíti meg a Film című mű, akik a második világháború kitöréséig a magyar tradíciók és a polgári értékek őrzői lehettek. Hogyan zúz szét mindent a háború és a második világégést követő esztendők korszaka a két ember életében, akik ennek ellenére megőrzik méltóságukat, tisztaságukat, emberségüket mindhalálig. A regény a megjelenéskor nemcsak kíméletlen őszinteségével és „csakazértis” humanizmusával, hanem műfajmegújító nyelvezetével, filmszerű látásmódjával és idősíkokat egymásra játszató szerkezetével is feltűnést keltett. A regényből Surányi András készített filmet. Surányi így vallott a műről: "Mészöly Miklós Film című kisregénye fantasztikus írásmű, amely - a próza műfaji korlátait is átlépve - képes egyetemes alkotássá válni. Számomra az újabb kori magyar irodalom egyik csúcsát jelentette mindig is."

Egy Öregember és egy Öregasszony sétál a Csaba utcában. Lassan, kötelességszerűen, csoszogó léptekkel mennek, ki tudja, már hányadszor ugyanazon az útvonalon.
A történelem megkövesedett... Tovább

A történelem megkövesedett darabjai ők, múltjuk összemosódik a tárgyak, a házak, a kövek múltjával, amelyek között élnek.
Emlékezniük kellene, de ki tudja, hogy emlékeznek-e? Pedig a jelenben benne van a múlt. A Csaba utca környékére a képzelet és az emlékezés rávetítheti a hajdani szőlőskertek, présházak, álmos vendéglők képét, pontos helyszínrajzot is találhat a sarki étterem falán függő légypiszkos rézkarcban, amely a Ferenc József-i évek "békebeli" hangulatát árasztja. A hajdani helyszín aztán megelevenít egy furcsa, hatvan év előtti történetet, egy különös bűnügyet, amely itt, a városmajori szőlőkben játszódott le, 1912. május 23-án a "véres csütörtökön"... Vissza
135

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
7.600 Ft Licitek száma: 38