Jefimov, Boris: Hitler-banda (bibliofil, kis példányszámban közreadott kiadás) - Boris Jefimov illusztrációival.
Háborús karikatúrák 1942-43
Boris Jefimov
Byss Róbert
Boris Jefimov
Athenaeum(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 95 oldal
24 cm x 17 cm
Budapest, 1945 [!1946], Athenaeum (Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részvénytársulat, Bp.), 95 p.; ill.
Első, bibliofil, kis példányszámban közreadott kiadás.Tisztelet példány. Hitler-banda. Háborús karikatúrák 1942-43. Rajzolta: Boris Jefimov. Szerzői bevezetéssel elővezetett, színes és fekete-fehér, egész oldalas, feliratos karikatúrákkal gazdagon illusztrált kötet. Előzéklapon tollal beírt kolofón és kiadói ajándékozási bejegyzés olvasható: "Ezen műből 50 példány készült amateur kiadásban, egészvászon kötésben, melyből ezen példányt Kelemen Péter tanácsos úrnak tisztelete jeléül küldi a Kiadó". "Ezt a könyvet a magyar Főváros felszabadulásának első évfordulójára adta ki a munkásság vezetése alatt álló Atheneum, hálás megemlékezéssel hős felszabadítóira. Magyar szöveggel ellátta Byssz Tóbert. Budapest, 1946. január havában." A kötet címfedelének belső oldalán régi tulajdonosi névbejegyzés látható. A karikatúra-albumot az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta, szép, műnyomópapíros belívekkel, hiánytalan, gyűjtői állapotban. A kötet magyar szöveganyagát a karikatúrákba rajzolta, Byssz Róbert (Berkenyéd, 1893. november 2. – Budapest, 1961. július 8.) magyar festő, karikaturista, grafikus, újságíró. "Az Est" c. lap újságírója, karikaturistája, művészeti szerkesztője. Plakátokat, reklámgrafikákat és igényes könyvillusztrációkat tervezett. Őt tekintik a modern magyarországi sportkarikatúra megteremtőjének. Könyv alakban is kiadott sportkarikatúra sorozatával részt vett az 1932. évi nyári olimpiai játékok művészeti versenyein. Reklámgrafikáival 1933-ban szerepelt a milánói triennálén. 1941-től 1945-ig a Magyar Filmvállalat sajtófőnöke, majd a második világháború után különféle magyarországi élclapok ("Ludas Matyi", "Pesti Izé") karikaturistája. 1948-tól az "Ország-Világ" és a "Rádióújság", valamint a "Színház és Mozi" képszerkesztője.
Ez a karikatúra-gyűjtemény, amelyet most adunk át a magyar közönségnek, egyik legbeszédesebb okmánya az emberiség legrettenetesebb katasztrófájának és a fasizmus egész gyilkos rendszerének. Szerzője Borisz Jefimov, a Szovjetunió egyik legtermékenyebb és legnépszerűbb művésze rengeteg politikai plakát tervezője, aki egyébként az orosz hadsereg őrnagya s nem rég személyesen járt Budapesten, nemcsak katonai fegyverekkel harcolt a rendszer megdöntéséért, hanem a szellem, a gúny, a szatíra fegyvereivel is. Ez a fegyver sokszor biztosabban öl a legravaszabb elmével szerkesztett hadigépnél, de legtöbbször több lelemény, több szellem, több ötlet is van benne. Jefimov karikatúrái pattanásig feszülnek ezektől a félelmes erejű ötletektől, rátapintanak ennek a letűnt szörnyű rendszernek minden képmutató fonákságára, minden emberjelenségére, hazugságokkal álcázott gonoszságára. Mint Goya rajzai a napoleoni spanyol hadjárat és polgárháború borzalmainak, mint Daumier torzképei a nyárspolgári önzésnek és ostobaságnak, olyan mesteri és tökéletes kipellengérezései Jefimov karikatúrái a hitleri elvetemültségnek. Csontig, velőig marnak, vérre mennek s kegyetlen kacagásukban az a váz arc, az a kérlelhetetlen halál vigyorog ránk, amelyet ez a tébolyult bűnszövetkezet szabadított rá az emberiségre.
Leütési ár:
6.100 Ft
Licitek száma: 2