Keleti Arthur/Gulácsy Lajos: A kámzsás festő strófái (Rajzokkal csinosította Gulácsy Lajos.)
Keleti Arthur
Gulácsy Lajos
Benkő udv. könyvkereskedő(Budapest)
Könyvkötői műbőr kötés
, 63 oldal
16 cm x 10 cm
Budapest, 1912, Benkő Udv. Könyvkereskedő kiadása ("Jókai" Nyomdai Rt., Budapest), 63 p., ill.
Első, bibliofil kiadás. A kámzsás festő strófái. Írta: Keleti Arthur. Gulácsy Lajos szövegközti, egyszínű rajzaival illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a "Jókai" Nyomda Rt. nyomtatta Budapesten. Könyvkötői műbőr kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, az eredeti, színes, feliratos, illusztrációval ellátott kiadói címfedéllel és feliratos, ceruzás bejegyzéssel ellátott, kiadói hátlap megtartásával, színes, mintás előzéklapokkal, illusztrált címlappal, néhol enyhén foltos belívekkel, hiánytalan állapotban. Ritka! A kötet szerzője, Keleti Arthur /szül. Rosenberg Arthur/ (Budapest, 1889. november 9. – Budapest, 1969. november 7.) költő, műfordító. A budapesti Keleti Akadémián tanult. Később nyomdákban, nyomdai korrektorként is dolgozott, ahol megismerte a tipográfia és a szép könyv készítésének titkait. Az 1910-es években banki alkalmazottként tevékenykedett. Írásait "Az Újság", a "Világ", "A Hét" c. korabeli lapok közölték, de megjelentek a "Nyugat" és francia, valamint német folyóiratokban is. 1912-ben egy kiállításon ismerkedett meg Gulácsy Lajossal. Biztatására jelentette meg első önálló verseskötetét (A kámzsás festő strófáit, 1912) melyben „valódi költő szólal meg, a modern ember nosztalgiája egy jobbnak s főleg művészibbnek képzelt világ után”. A kötetet Gulácsy illusztrálta, akivel a költő örök barátságot kötött. 1913-ban Olaszországba utazott és a festő társaságában egy ideig Padovában tartózkodott. Eredeti munkáinak második kötete "Angyali üdvözlet" csak tizenöt költeményt tartalmazott, köztük a két háborúellenes versét (A szegény przemysli lelkész naplójából és a Sirató ének ezerkilencszáztizenötben) is. Önálló munkái mellett franciául publikáló korabeli szerzőktől, köztük Georges Rodenbach belga szimbolista költő, író novelláiból is fordított. Költeményeiben a középkori hangulat és modern életérzés keveredik, nosztalgiával tekint a letűnt korok felé és soraiból szinte vallásos szeretet és békevágy árad.
Részlet a kötetből:
"Úgy tünik, mintha régi levelekben
olvastam volna már az életem,
nem történik már semmi új velem,
világot gyujtok ujból minden este
Részlet a kötetből:
olvastam volna már az életem,
s úgy búsulok a sárga lámpalángba,
mint egy codexíró, kámzsás bús barát,
ki titkolt szerelmét s elgyötört szivét
piros betűk szűk pitvarába zárta..."
Úgy tűnik mintha régi levelekben 7
Szomorúság 8
Csak épp hogy élek 9
Beteg virág 10
Harakiri 13
Celebratio 14
Az elvérzett nyár siratása 15
Vakság: Csak az sir aki lát is 19
Szánva simogat mindenik szavad 20
Csak néha álmodom hogy látok 21
S mint a vak ember 22
Kopott kezemben kis üvegtükör 23
Két őszi vers: Esti eső 24
Őszi szökőkút 25
Scene galante. Vers en prose 29
Nyári ünnep 34
Szinjáték: Elektra 37
Vénség 38
Fejfa 41
Picasso: Gitáros 42
Játék 45
Éjji skála 46
Ringlispil 48
Képek, gyöngysorok 51
Titok 52
Töredék 53
A kámzsás festő strófái: Én nem vagyok csak nagyon szomorú 57
Bús mécsvilágos, boltíves cellámban 58
Téged festlek, csak Téged énekellek 59
Ha szomorú leszel mint egy megvert asszony (dedicatio egy képeskönyvbe) 60
Leütési ár:
18.000 Ft
Licitek száma: 1