Athenaeum Irod. és Nyomdai R.-Társulat(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 51 oldal
Háztartási könyvtár
6
21 cm x 14 cm
Budapest, 1904, Athenaeum Irod. és Nyomdai R.-Társulat kiadása (Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája, Bp.), 51 p.
Háztartási Könyvtár. No.: VI. sz. Szerkeszti: Kürthy Emilné. Éléskamra. Az előzéklapokon korabeli, egész oldalas, keretes, könyvhirdetésekkel kiegészített kötet. A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta az Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, enyhén sérült, foltos, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan, kopott könyvgerinccel, kissé sérült, kiadói előzéklapokkal, a foltos hátlapon a kiadó feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A kötet sorozatszerkesztője, Kürthy Emilné tizenhat éves koráig a Notre Dame zárdájában nevelkedett. Majd hat évig Bécsben tartózkodott és 1875-ben költözött Magyarországra, ahol rövid idő alatt megszerette az országot és tökéletesen alkalmazkodott a helyi viszonyokhoz. 1880-ban férjhez ment Kürthy Emilhez. Sokoldalú műveltsége mellett kitűnő gazdasszony is. 1895 óta a "Háztartás" c. lapot szerkesztette Budapesten. Több regényt fordított francia és angol nyelvből. A "Magyar Ifjúság", a "Pesti Hírlap", a "Magyar Hírlap", a "Háztartás" c. korabeli lapokban számos érdekes cikket közölt. A következőket írta a sorozatról a Magyar Nemzet c. lap: "Egy kiválóan érdekes és a háztartás körül nélkülözhetetlen gyűjteményes munka megjelenéséről adhatunk hirt. Kürthy Emilné, a rendkívül széles körökben elterjedt Háztartásnak, a magyar háziasszonyok közlönyének szerkesztője, a lapnak 8 évi fönnállása óta valóságos kis háztartási könyvtárrá fölszaporodott kitűnő anyagát apró kötetekbe gyűjtve közrebocsátotta. A Háztartási Könyvtár 60 filléres keménykötésű füzeteiben sorra helyet találnak mindama leírások, reczeptek, tanácsok, melyekre a háztartás körében minden jó gazdasszonynak égető szüksége van. (...) E közhasznú gyűjtemény megteremtéséhez nagyban hozzájárultak a magyar háziasszonyok is, a kik hangyaszorgalommal gyűjtögették a legkitűnőbb reczepteket, a melyeket Kürthy Emilné elismert szaktudásával csoportosított kötetekbe..." - (1903. január 24./22. évfolyam/22. szám).
Részlet a kötetből:
AZ ÉLÉSKAMRA.
A háziasszony kincstára az éléskamra, melynek megtöltéséről, jókarbantartásáról és helyes beosztásáról folytonosan gondoskodnia kell.
Télen, disznóölés...
Részlet a kötetből:
AZ ÉLÉSKAMRA.
Télen, disznóölés idején, megtelik az éléskamra zsírral, töpörtyüvel, sonkával, füstölt hússal, a téli alma, a narancs- és czitromszörpök is ekkor tétetnek félre.
A tavasz a fogyasztás ideje, akkor nem igen jut uj anyag a kamrába, de a felügyelet nem szünetel azért egy perczig sem, mert a befőttet, gyümölcsöt, husokat, uborkát mindig át kell nézni és a romlásnak indulót el kell távolítani, vagy felfőzni.
Nyáron és ősszel aztán csőstől szakad a munka a gondos asszony nyakába: alig akar véget érni a befőzés, aszalás és egyéb dolog. Ilyenkor nyáron, mikor kedvező az idő, szokott az éléskamra alapos, nagyszabású tisztogatása is végbemenni.
Az éléskamrának száraznak és hűvösnek kell lennie, nagy ablak és ajtó legyen rajta, az alapos szellőztetés miatt. Berendezése egy nagy asztal, melyen dolgozni lehet, rekeszekre osztott lisztes ládák, a lisztek különböző fajtáinak, egy vagy több fiókos szekrény, a fűszerek, házigyógyszerek eltevésére, köröskörül kényelmes polczok, aztán zsinóron vagy lánczon függő rudak, melyekre szőllőt, füstölt hust stb. aggatnak.
Leütési ár:
6.100 Ft
Licitek száma: 12