Baktay Ervin, Dr.: Háromszéktől a Himálajáig (dedikált példány)

Körösi Csoma Sándor életútja

Dr. Baktay Ervin
Körösi Csoma Sándor
Vörösváry Kiadóvállalat (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 336 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1942, Vörösváry Kiadóvállalat (Bányai és Várkonyi nyomdai műintézet), 299 p. + [5] p. + [32] t., ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Háromszéktől a Himálajáig. Körösi Csoma Sándor életútja. Halálának századik évfordulójára írta: Dr. Baktay Ervin.
A kötet címlapján a szerző, Dr. Baktay Ervin tollal beírt dedikációja olvasható: "Barátsággal Dr. Baktay Ervin. 1942. ápr.".
32 képtáblán 57 fekete-fehér, feliratozott fényképpel, illetve egy térképvázlattal és egy térképpel illusztrált, valamint a szerző bevezetésével, csillagozott lábjegyzetekkel, betűrendes név- és tárgymutatóval, kiegészítő megjegyzéssel, illetve részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlapon tollal és ceruzával beírt tulajdonosi bejegyzés, valamint tollal beírt számjelzés látható. Nyomtatta Bányai és Várkonyi nyomdai műintézete Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás, aranyozott kiadói emblémával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes, kopott, enyhén sérült, javított könyvgerinccel, új előzéklappal, néhol enyhén foltos belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Erdőbaktai Baktay Ervin /szül. Gottesmann Ervin/ (Dunaharaszti, 1890. június 24. – Budapest, 1963. május 7.) festőművész, művészettörténész, orientalista, asztrológus, író, műfordító. A Budapesti Képzőművészeti Akadémián, majd Münchenben tanult festészetet Hollósy Simonnál. Az első világháborúban végig a fronton szolgált. Az 1920-as évek elején fordítások, könyvek közreadása útján igyekezett megismertetni az indiai kultúrát Magyarországon. 1926–1929 között Indiába utazott és tanulmányozta az ottani vallásokat, szokásokat, kultúrát. 1928-ban felkutatta Körösi Csoma egykori tartózkodási helyeit és annak meglévő emlékeit, csak 1929-ben maláriás betegen tért haza. Az 1930-as évek elején Kismarosi-szigeten, majd Verőcén lévő római romokkal szemben „indián törzset és tábort” hozott létre. Az 1930–1944 között "A Földgömb" c. korabeli népszerű ismeretterjesztő folyóirat elismert szerkesztője volt. 1933-ban a Debreceni Tudomány Egyetemen bölcsészdoktorrá avatták. 1946-1958 között a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum helyettes igazgatója, az ELTE megbízott előadója volt. 1956–57-ben az indiai kormány meghívására újabb tanulmányutat tett Indiában: egyike volt annak a tizenhét nem buddhista személynek, akiket meghívtak a Buddha születésének 2500. évfordulójára rendezett nagyszabású ünnepségsorozatra 1956-ban. 1959-ben részt vett az Iparművészeti Múzeumban rendezett Ázsia művészete c. nagy kiállítás előkészítésében. Nyugalomba vonulása után számos külföldi országban (Anglia, Svédország, stb.) tartott előadást az indiai kultúráról, művészetről, vallásról.

Ez a könyv Körösi Csoma Sándor halálának századik évfordulójára készült. Célja az, hogy világjelentőségű nagy tudósunknak, a tudomány legáldozatosabb magyar hősének emléket állítson és ázsiai... Tovább

Ez a könyv Körösi Csoma Sándor halálának századik évfordulójára készült. Célja az, hogy világjelentőségű nagy tudósunknak, a tudomány legáldozatosabb magyar hősének emléket állítson és ázsiai életének körülményeit, amennyire lehet, a tényeknek megfelelően hozza a magyar közönség tudatába. Ezzel tartozunk Körrösi Csoma Sándor emlékezetének. Kérdés azonban, szükség lehet-e szerény munkámra. Hiszen életét eddig többen is megírták, s valószínű, hogy a Magyar Tudományos Akadémia szintén Kőrösi Csoma Sándor munkásságának szakavatott méltatásával fogja megünnepelni a nagy székely-magyar emlékét az évforduló alkalmából. Vissza

Körösi Csoma sándor emlékezete 5
1. Körösi Csoma Sándor ifjúkora 15
2. Tanulmányok és előkészületek. Elindulás az ázsiai útra 28
3. Nagyenyedtől India határáig37
4. India a brit hódítás előtt 52
5. Az angolok Indiában 69
6. Csoma útja India határától Kasmirig 85
7. kasmirból Ladákhba 103
8. Az út más irányba fordúl 115
9. Asorsdöntő elhatározás 125
10. A zanglai kolostorban 139
11. ladákh és a tibeti buddhizmus 154
12. szabáthu 170
13. Ismét Zanszkárban 188
14. Keserű tapasztalatok 206
15. Három év Kanamban 221
16. A nagy mű elkészül 242
17. Munkálkodás Észak-Bengálban és Kalkattában 260
18. Körösi Csoma Sándor utolsó útja 278
Kiegészítő megjegyzés 299
Név- és tárgymutató 300
Csoma útja (térképvázlat) 38
Nyugat-Tibet és Északnyugat-India térképe 92 Vissza
048

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
70.100 Ft Licitek száma: 37