Tevan kiadás(Békéscsaba)
Kiadói félvászon kötés
, 20 oldal
MagyarAngol
32 cm x 25 cm
Békéscsaba, 1947, Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat kiadása és nyomása, [4] p. + [16] t.: ill.
Első kiadás. Mártirok. Jankai Tibor rajzai. 16 fekete-fehér, beragasztott rajzot tartalmazó, feliratos, kétnyelvű címzéssel (angol-magyar) ellátott, kivehető képtábla, Zsolt Béla és a képzőművész kivehető előszavával, a képek mellett versidézetekkel, mottóval és a képek jegyzékével kiegészített grafikai album. Nyomtatta a Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat, Békéscsabán. Kiadói félvászon kötésben lévő album, feliratozott, Jankai Tibor szénrajzával illusztrált, kissé foltos címfedéllel, feliratozatlan, kissé sérült könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, bekötetlen, a kiadó emblémájával, mottóval és képjegyzékkel ellátott, hajtogatott lappárba foglalt belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet rajzait készítette Jankay [Jankai; eredetileg: Deutsch] Tibor (Békéscsaba, 1899. március 24. - Los Angeles, 1994. március 20.) magyar és amerikai festőművész, grafikus, tanár. 1915 és 1918 között az Iparművészeti Főiskola, 1918-19-ben a Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt, mesterei között tudhatta Szinyei Merse Pált és Vaszary Jánost is. A '20-as és a '30-as években több külföldi tanulmányutat tett. 1939 és 1944 között többször is munkaszolgálatra hívták be. 1948-ban emigrált az USA-ba, ahol előbb a George Pepperdine University, majd a Redland művészeti egyetem képzőművészeti tanára lett. Értékes gyűjteményeit Békéscsaba városának adományozta. Mártirok c. albumának rajzait a nagyváradi gettóban 1944-ben eltöltött napok megrázó élményei ihlették.
Ott voltam a nagyváradi gettóban és könyvet is írtam róla, de igazi teljességében csak akkor elevenedett meg számomra ez a példátlan élmény, amikor a művész képpé formálta - minden egyéb kifejezési eszköznél időtállóbban megrögzítette. Valahányszor evvel az anyaggal irodalmilag foglalkoztam, mindig azt éreztem, hogy a legfontosabbat nem tudom róla közölni - azt, ami nem a tudatomban maradt meg, hanem ami álmaimban és gyakori nappali vízióimban kísért belőlük. Ebben a mappában most találkoztam legnehezebb álmaimmal és leggyötrelmesebb látomásaimmal - minden benne van ezekben a képekben, amit nem tudtam elmondani, s amit sohasem lehet elfelejteni. Kinek készültek ezek a rajzok? Elsősorban az örök művészetnek, amelynek szerintem, tárgyuktól függetlenül is pompás alkotásai. S elsősorban hozzánk szólnak, akiknek a szenvedés nemcsak elképzelhetetlen gyötrelmet jelentett, de az élettói és az emberben való hittói is elkedvetlenített bennünket, amíg csak élünk. Ha ezekkel a rajzokkal szembenézünk, csodálkozunk önmagunkon, hogy továbbra is teszünk-veszünk, vegetálunk, gondolkozunk, állástfoglalunk, bírálunk, sőt néha bágyadtan mosolygunk is. De szólnak ezek a rajzok azokhoz is, akik nincsenek éppen jelen - ahhoz a társadalomhoz, amely a palánkon kívül volt, s amely ugyanakkor élte életét az akkori életrend szerint, s tudott bűntudat nélkül imádkozni és zavartalanul aludni is. Most alkalmuk van látni azt, amit akkor nagyon sokan nem akartak látni, vagy ha látták, nem lepődtek meg és nem éreztek felelősséget azért, hogy mi telik ki az embertől. S ezek a rajzok szólnak a nagyvilághoz is, s éppen az a céljuk, hogy a világnak az a része is rosszul álmodjon tőlük, amely nem bűnrészes abban, hogy ez az infernális nyárspolgári szörnytett ilyen remekművekre ihlette a művészt. Ezek a rajzok alkalmasak arra, hogy a legártatlanabb kortársban is felébresszék a lelkifurdalást a bűnért, amelyért valójában a XX. század ingatag alapokra épített civilizációját és erkölcsi rendjét kollektív felelősség terheli.
Zsolt Béla
1. Munkaszolgálatosok
2. Debreceni munkaszolgálatosok kivégzése és élve eltemetése
3. A megbántott kereszt
4. Kivégzett munkaszolgálatosok
5. Indulás a kínzókamrákba
6. Péntek este a gettóban
7. A félelmetes menet
8. A nagyváradi gettóban
9. Be a vagonokba!
10. Halálvagon
11. Villamos drótok mögött Auschwitzban
12. Ebéd Auschwitzban
14. Auschwitzi élőhalottak
15. Ujonnan érkezettek a gázkamrában
16. És miért?
Leütési ár:
12.000 Ft
Licitek száma: 2