Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Nápolyi Johanna. Írta: Passuth László.
A kötet feliratozott előlapján a szerző, Passuth László tollal beírt névre szóló dedikációja olvasható: „Vitéz B. J.-né kegyelmes asszonynak 1941. Könyvnapon Passuth László.”.
A könyv borítófedelének grafikáját Tábor (Taupert) János készítette. A kötetet az Athenaeum Nyomda nyomtatta a könyvnyomtatás 500-ik évében.
Kiadói egész vászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, üres hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, gyűjtői állapotban, színes illusztrációval ellátott, feliratozott, fülszöveges, kiadói könyvreklámmal ellátott, enyhén sérült kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője: Passuth László (Budapest, 1900. július 15. – Balatonfüred, 1979. június 19.) író, műfordító.
„Irodalmunk a krónikák óta nagy érdeklődéssel fordult Nápolyi Johanna alakja felé, akin a magyar köztudatban mindig rajta ragad valami abból a vádból, hogy része volt férjének, Endrének, a magyar királyfinak meggyilkolásában. A történelem itt maga adja kezére a szépirodalomnak a legérdekesebb, legizgatóbb anyagot, melyből a művésznek nem nehéz jót, sőt elsőrangút alkotni. Hisz a kor is, Johanna kora egyike a szellemtörténet nagy fordulóinak. A nagy nyugati egyházszakadás zárja le azt a kort, melyben Nápolyi Johanna árván nőtt fiatalságát, szerelemmel, bűnnel, gyilkossággal teleszőtt, tragikummal terhes kormányzását és rettenetes végét mondja el Passuth László regénye. Nagyszerűen mutatja be a nápolyi és magyar udvar ellentétét, Nagy Lajosnak és vitézeinek olasz földön való megjelenése jó alkalmat ád a magyar jellem szembeállítására az itáliai szereplőkével. A nagy perben menti Johannát, de nem hallgatja el azokat a mozzanatokat, melyek a perben felmentett Johannára később mégis rászabadítják a szörnyű véget.”- olvasható: a Katolikus Szemle 1941. évi 1. számának hasábjain.