Passuth László: Nápolyi Johanna (1941. évi Könyvnapon dedikált példány)

Védőborítós példány

Passuth László
Athenaeum Kiadó (Budapest)
Kiadói egész vászonkötés , 582 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2021-06-06 20:00

[Budapest], [1940], Athenaeum (Athenaeum Nyomda, Budapest), 582 p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Nápolyi Johanna. Írta: Passuth László.
A kötet feliratozott előlapján a szerző, Passuth László tollal beírt névre szóló dedikációja olvasható: „Vitéz B. J.-né kegyelmes asszonynak 1941. Könyvnapon Passuth László.”.
A könyv borítófedelének grafikáját Tábor (Taupert) János készítette.  A kötetet az Athenaeum Nyomda nyomtatta a könyvnyomtatás 500-ik évében.
Kiadói egész vászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, üres hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, gyűjtői állapotban, színes illusztrációval ellátott, feliratozott, fülszöveges, kiadói könyvreklámmal ellátott, enyhén sérült kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője: Passuth László (Budapest, 1900. július 15. – Balatonfüred, 1979. június 19.) író, műfordító.

„Irodalmunk a krónikák óta nagy érdeklődéssel fordult Nápolyi Johanna alakja felé, akin a magyar köztudatban mindig rajta ragad valami abból a vádból, hogy része volt férjének, Endrének, a magyar királyfinak meggyilkolásában. A történelem itt maga adja kezére a szépirodalomnak a legérdekesebb, legizgatóbb anyagot, melyből a művésznek nem nehéz jót, sőt elsőrangút alkotni. Hisz a kor is, Johanna kora egyike a szellemtörténet nagy fordulóinak. A nagy nyugati egyházszakadás zárja le azt a kort, melyben Nápolyi Johanna árván nőtt fiatalságát, szerelemmel, bűnnel, gyilkossággal teleszőtt, tragikummal terhes kormányzását és rettenetes végét mondja el Passuth László regénye. Nagyszerűen mutatja be a nápolyi és magyar udvar ellentétét, Nagy Lajosnak és vitézeinek olasz földön való megjelenése jó alkalmat ád a magyar jellem szembeállítására az itáliai szereplőkével. A nagy perben menti Johannát, de nem hallgatja el azokat a mozzanatokat, melyek a perben felmentett Johannára később mégis rászabadítják a szörnyű véget.”- olvasható:  a Katolikus Szemle 1941. évi 1. számának hasábjain.

Nápolyi Johanna a középkor őszi fényeiben fürdő Dél-Itáliának rejtelmes királyasszonya. Nevét a legszörnyűbb váddal terhelten hagyta ránk századok emlékezete, de a krónikák megörökítették... Tovább

Nápolyi Johanna a középkor őszi fényeiben fürdő Dél-Itáliának rejtelmes királyasszonya. Nevét a legszörnyűbb váddal terhelten hagyta ránk századok emlékezete, de a krónikák megörökítették csodálatos szépségét, elméjének ragyogását, uralkodói képességeit is. Élete átöleli az egész XIV. századot, e különös átmeneti kort, melyben szinte észrevétlenül oldódott fel a lovagi gótika merev udvari világa a renaisance derültebb, emberibb formáiban.
E ragyogásokkal, balsorsokkal, bűnökkel és szerelmekkel teli korba visz el bennünket sz "Esőisten siratja Mexikót" nagytehetségű írójának új, lebilincselő, szép könyve. Ott élünk a délszaki forróságú nápolyi Aranykorban, a cselekmények mögött érezzük a kor eszméinek néha döbbenetes feszítőerejét, végigéljük a fanatikus Róbert barát s a korai nagykapitalista Acciajuoli néma párviadalát, megelevenedik előttünk Nagy Lajos s birodalmának nagy hatalmi köre, tanulni vagyunk a pápák avignoni fogságának s szemünk előtt peregnek le a nyugati egyházszakadás gyászos pillanatai is. Mindez egy ragyogó szépségű, erényekben s vétkekben bővelkedő, szerencsétlen asszony sorsán keresztül, akit Petrarca Itália legszebb virágának nevezett, de akit hazai krónikáink úgy örökítettek meg, mint népmesék gonosz királyasszonyát. Vissza
154

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
33.000 Ft Licitek száma: 45