Budapest, 1920, Szerzői kiadás (Hornyánszky Viktor Magy. Kir. Udvari Könyvnyomdája, Bp.), [6] p. + 110 p. + [2] p. + XI t.; ill.
Első kiadás. A budai várpalota Mátyás király korában. Írta: Dr. Lux Kálmán építész.
Történeti bevezetővel, a szerző előszavával, szerzői ajánlással, valamint száz számozott szövegközti illusztrációval gazdagított, 11 kötetvégi számozott mellékleten közölt hasonmásnyomattal és fotóval kiteljesített kiadás.
"Készült száz számozott, a szerző sajátkezű aláírásával, ellátott példányban 1920 novemberében, Hornyánszky Viktor Magy. Kir. Udvari Könyvnyomdájában." Jelen példányban sorszámhelye üres, kitöltetlen; a kötetet a szerző nem írta alá.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, márványmintás enyhén foltos címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, kissé foltos előzéklapokkal, kihajtható lapokon közölt történeti bevezetővel, Mátyás király színes címerével ellátott díszcímlappal, valamint Mátyás király lovasszobrával díszített címlappal, műnyomópapíros belívekkel, enyhén sérült előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Lux Kálmán (Bikás, 1880. február 14. – Budapest, 1961. december 21.) magyar építész, szakíró, magántanár, restaurátor. A Királyi József Műegyetemen (ma: BME) szerzett diplomát. Később Möller István egyetemi tanár mellett működött adjunktusként. Részt vett a Vajdahunyadi Vár restaurálásában, a kecskeméti római katolikus nagytemplom, a kolozsvári Ferenc-rendi kolostor, a selmecbányai Óvár helyreállításában. A Műemlékek Országos Bizottságának vezető építésze. Később részt vett fővárosi bérházak, középületek tervezésében, a gellérthegyi Sziklatemplom munkálataiban. A lillafüredi Palotaszálló tervezője, a Műemlékek Országos Bizottságának műszaki főtanácsosa, a margitszigeti domonkos apácakolostor ásatási vezetője, az esztergomi vár ásatásainak egyik irányítója, a margitszigeti premontrei templom és a visegrádi palota feltárási munkáinak vezetője, a kassai Miklós-Börtön, Orbán-Torony, az Erzsébet-Székesegyház restaurátora, a budapesti Belvárosi Plébániatemplom helyreállítója, a feldebrői templom feltárója.
Általánosan ismert tény, hogy Budavára Mátyás király idejében Európa legszebb városai közé tartozott. A nagy király fő feladatául tűzte ki, hogy székhelyét szépítse, fénnyel és pompával övezze. Uralkodása alatt Budavára valóban az ipar, kereskedelem, tudomány, művészet és a társasélet ragyogó középpontjává emelkedett. Egykorú írók a legnagyobb elragadtatás hangján magasztalják a palotát s annak drága, aranyozott faragványoktól és szoborművektől pompázó termeit; dicsőítik a fennkölt gyondolkodású uralkodót, a nagy mecénást, ki a királyi várat a tudomány és művészetek ragyogó hajlékává avatta.
Már kora ifjúságomtól kezdve hajtott a vágy, hogy Mátyás király világraható tevékenységének ezen fényes színhelyét lelki szemeim elé varázsoljam s arról tiszta képet alkossak. Évek hosszú során keresztül gyűjtöttem az adatokat, melyek alapján rajzban is felépíteni reméltem a budavári palotát.