Éble Gábor: A Károlyi grófok nagykárolyi várkastélya és pesti palotája

Éble Gábor
Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 116 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm

Budapest, 1897, k. n. (Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája, Bp.), 116 p., ill.

Első kiadás. A Károlyi grófok nagykárolyi várkastélya és pesti palotája. Eredeti kútfők nyomán írta: Éble Gábor.
Számos szövegközti és egész oldalas, fekete-fehér, feliratos ábrával, reprodukcióval és fényképpel illusztrált, valamint számozott lábjegyzetekkel kiegészített kötet. Nyomtatta Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája, Budapesten. A címlap verzóján régi tulajdonosi bélyegzés látható.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, a Károlyi-család címerképével illusztrált, enyhén foltos, ceruzás jelölésekkel ellátott címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, körbevágatlan lapélekkel, részben felvágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban, sérült, hiányos, kiadói hártyapapír borítófedélben.
A kötet szerzője Éble Gábor (Mecsér, 1843. március 25. – 1923. december 31.) történetíró. A pesti egyetemen végzett jogi tanulmányokat, majd a Magyaróvári Császári és Királyi Gazdasági Felsőbb Tanintézetében tanult. 1870-ben gróf Károlyi György szolgálatába lépett Parádon. 1875 és 1901 között a Károlyi család pénztárnoka és levéltárosa volt. Ekkor kezdett a Károlyi-család történetével foglalkozni, amelyről – több más történeti, helytörténeti, illetve genealógiai munka mellett – számos művet publikált.

A Károlyi grófok két legjelentékenyebb székesházáról: a nagykárolyi várkastélyról és a pesti palotáról irok le néhány történeti szempontból érdekes és említésre méltó adatot. Mindkét épület nagy... Tovább

A Károlyi grófok két legjelentékenyebb székesházáról: a nagykárolyi várkastélyról és a pesti palotáról irok le néhány történeti szempontból érdekes és említésre méltó adatot. Mindkét épület nagy átalakulások részese ez idő szerint. A nagykárolyi ősi sasfészket már szétdúlták a munkások csákányai. Jelenlegi tulajdonosa, Károlyi István gróf, fényes új kastélyt emeltetett helyébe, fölruházván azt a modern kényelem és ízlés minden eszközével. Az ősök hajlékáról, századok emlékeiről, csak kövek s egykorú följegyzések szólnak ma már. A pesti palota az Egyetem-utczában az előszülöttségi hitbizomány székesháza, szintén kritikus változások előtt áll. Mivel a belvárosban egész épületsorokat döntenek le, s új utczák, új terek keletkeznek, kétségkívül ez a szép palota is új jelleget, új környezetet kap nemsokára. Helyén való lesz tehát e változások közepette fölújítanunk és csoportosítanunk amaz emlékeket és érdekes eseményeket, melyek a régi épületekhez fűzték. A modern újítások és gyökeres átalakítások után már úgy is csak az irott emlékek szólhatnak ama rég elmúlt élményekről, melyeknek az egykori kövek tanúi voltak. Vissza
116

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: