Juvenalis, D. Junius: D. Junius Juvenalis' szatirái

D. Junius Juvenalis
Kis János
(Pesten) , , Korabeli varrott papírkötés , 180 oldal
Méret: 18 cm x 11 cm

Pest, 1825, k. n. (Petrózai Trattner Mátyás' betűivel 's költségén) 180 p.

Első kiadás. D. Junius Juvenalis' szatirái. Részszerént folyó, részszerént kötött beszédben magyarra fordítva 's szükséges jegyzetekkel világosítva Kis János által.
Az egyes szatírákhoz készült, kötetvégi jegyzésekkel kiegészített kiadás. Nyomtatva Petrózai Trattner Mátyás' betűivel 's költségén, Pesten. A címfedél belső oldalán tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés, a címlapon tintafolt és régi tulajdonosi bejegyzés, a címlap verzóján tollal beírt számjelzés látható.
Korabeli varrott papírkötésben lévő példány, feliratozatlan, foltos, kissé sérült címfedéllel és könyvgerinccel, feliratozatlan, foltos, kissé sérült, tollal készült aláhúzást tartalmazó hátlappal, kissé foltos, enyhén elszíneződött belívekkel, hiánytalan állapotban. A könyv címlapja amatőr módon javított.
A kötet szerzője Decimus Iunius Iuvenalis [Juvenalis] (Aquinum, 50/60 körül – 130 körül) ókori római költő, Horatius és Persius mellett a Római Birodalom három nagy szatíraírójának egyike.
A kötet fordítója Kis János (Rábaszentandrás, 1770. szeptember 22. – Sopron, 1846. február 19.) magyar evangélikus lelkész, író, műfordító, a Dunántúli Evangélikus Egyházkerület szuperintendense (azaz püspöke). A Soproni Evangélikus Líceumban tanult. Tanítói közül Nagy-Mesterházy János, az őt könyvekkel segítő Vietorisz Jonathán, a klasszika literatúrát magyarázó Schwartner Márton voltak rá hatással. 1790-ben legjobb barátja, Németh László társaságában megalapította a Soproni Magyar Társaságot, az első magyar diák-önképzőkört, amely egészen az 1848-as szabadságharcig virágzott. Később német egyetemeket látogatott, és ott tanult. Hazatérve báró Prónay László házánál lett nevelő-tanító, majd győri Ágostai Evangélikus Iskolában tanított. Kővágóörsi, nemesdömölki, soproni evangélikus lelkész. 1812. június 23-án a Dunántúli Evangélikus Egyházkerület püspökévé választották meg. Költeményei és cikkei számos korabeli lapban, folyóiratban és évkönyvben jelentek meg.

Részlet: Első szatira. Én tsak hallgassak? Semmit ne feleljek? akármint Gyötri rekedtt Godrus hitvány játéka fülünket? Szentelenül 's boszulást sehol is nem félve tsevegjen Ez Görög... Tovább

Részlet: Első szatira. Én tsak hallgassak? Semmit ne feleljek? akármint Gyötri rekedtt Godrus hitvány játéka fülünket? Szentelenül 's boszulást sehol is nem félve tsevegjen Ez Görög esdelkést, az honni meséket előttünk, 'S szép napokat szabadon prédáljon holmi temérdek Telephus és (melly olly sok ivet telemázol) Orestes. Vissza
224

Kikiáltási ár:
16.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
16.100 Ft Licitek száma: 1