h. n., 1929, Magyar Bibliophil Társaság (Biró Miklós Könyvnyomdája, Bp.), 304 p., ill. (részben számozott képtáblák)
Első kiadás. Régi magyar bibliofilek. Írta: Dr. Hoffmann Edith.
A Magyar Bibliophil Társaság e könyvet tagilletményül adja az 1928 és 1929. évekre. Készült 550 számozott példányban merített papiron.
Jelen példány kitöltetlen sorszámhellyel rendelkezik.
Részben számozott, egész oldalas, fekete-fehér képtáblákból álló képmelléklettel illusztrált, szerzői előszóval, jegyzetekkel, vonatkozó táblázatokkal, névmutatóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta Biró Miklós Könyvnyomdája, Budapesten. A könyv tipográfiáját Reiter László tervezte.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, a Magyar Bibliophil Társaság emblémájával illusztrált címfedéllel, feliratos, kissé foltos könyvgerinccel, a nyomda emblémáját tartalmazó hátlappal, tiszta, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban, sérült, hiányos kiadói zsírpapír borítófedélben.
A kötet szerzője Hoffmann Edith (Brassó, 1888. december 7. – Budapest, 1945. április 6.) művészettörténész, muzeológus. 1910-ben doktorált művészettörténetből, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Szépművészeti Múzeumban dolgozott. Számos képzőművészettel kapcsolatos publikáció, a régi és modern művészet kérdéseivel, régi kéziratokkal, könyvészettel, könyvtárakkal foglalkozó munka fűződik a nevéhez.
"Hoffmann Edith, kitünő műtörténetírónk, ebben a külső kiállításában is mintaszerű, értékes könyvében a világszerte szétszórt régi könyvtárainkból fönnmaradt miniaturás könyveink ismertetésével kapcsolatban ezek egykori birtokosairól maga is mesteri miniatürképeket fest. Nagy Lajos király korán kezdve a mohácsi vészig sorra vonulnak el előttünk középkori kultúránk rég porladó, nagyműveltségű, finom ízlésű és áldozatkész képviselői. A nagy pusztulás ellenére [...] szinte meglepő a gazdag és változatos hatású anyag, amelyet egykori tulajdonosai szerint csoportosítva szerzőnk szellemes fejtegetései keretében s temérdek illusztráción bemutat. Sok, a magyarnál ma hatalmasabb s kulturális téren is előbbre haladt nemzet büszke lehetne erre a gazdagsádra. Pedig Hoffmann Edith ugyancsak szigorú kritikával rostálja meg kódexeinket, állapítja meg, hogy díszítésükben mennyi része volt hazai tényezőknek s mennyi a külföldi mestereknek." (Napkelet, 8. évf., 2. sz., 1930. február 1., 194.)
A könyvbarát, a bibliofil a tartalom mellett valamilyen formai szempont - anyag, kiadás, díszítés, kötés stb. - előtérbe helyezésével gyűjti a könyveket. A bibliofil fogalma újkeletű, a 17. században tűnt fel. Hoffmann Edith Régi magyar bibliofilek c. kötete 1929-ben jelent meg a Magyar Bibliophil Társaság támogatásával. Tartalmi és formai szempontból bibliofilekhez méltó kiadvány.
Hoffmann Edith (1888-1945) a magyarországi és az európai művészettörténet tudomány egyik legkiemelkedőbb egyénisége és kortársai is kitűnő embert ismertek meg és szerettek benne.
Hoffmann sokoldalú művészettörténészi pályája első két évtizedét szentelte a kódexfestészetnek. Kora tudományos módszerével, stílusanalízissel dolgozott. A táblaképfestészet, a grafika és a kódexfestészet anyagának széleskörű ismeretére alapozott kitűnő megfigyelőképesség, stílusérzék, valamint kritikus szemlélet vezette ebben. Számos, máig időtálló attribúciót tartalmazó részlettanulmányát a szintézisek követték. Ezek egyike a reprintben most kiadásra kerülő mű. Kiadását többek között az indokolja, hogy bár bibliofileknek készült, ma is a kodikológusok, művészettörténészek és általában a középkor kutatóinak kézikönyve.