N. Balogh Anikó: Edda

Óészaki mitologikus és hősi énekek

N. Balogh Anikó
Tandori Dezső
Európa Könyvkiadó (Budapest) ,
Vászon , 506 oldal
Méret: 20 cm x 12 cm
ISBN: 963-07-3653-5
2021-06-27 20:00

A védőborító elszíneződött.

Az Edda az európai kultúrtörténet páratlanul érdekes és értékes alkotása. A IX. és XIII. század között, javarészt Izlandon keletkezett és izlandi nyelven írt epikus versfüzér a népvándorlás kori... Tovább

Az Edda az európai kultúrtörténet páratlanul érdekes és értékes alkotása. A IX. és XIII. század között, javarészt Izlandon keletkezett és izlandi nyelven írt epikus versfüzér a népvándorlás kori germánok, az északi vikingek és skandinávok egy évezredes történetét öleli át. Nagy változások kora ez: a kora középkori társadalmak forrongásának irodalmi, történeti, vallástörténeti dokumentuma az Edda.
A mitologikus énekek a világ keletkezésének mítoszait tartalmazzák. Az óészaki istenek emberközelségű lények, még csak nem is halhatatlanok, csupán hosszabb ideig élnek az embereknél. Az ő humoros vetélkedéseiket, szerelmi kalandjaikat és vad harcaikat mutatják be ezek az énekek. A hősi énekek csoportja a népvándorlás korának történeti eseményeit örökíti meg. Az angol Beowulf-eposzból és a germán Nibelung-énekből, a finn Kalevalából ismerősek egyes szereplők és történetek, ám az Edda még korábbi idők szellemét szólaltatja meg. A magyar olvasó számára különösképp érdekes lehet a hun mondakör óészaki változata: a szkáld költők kevésbé előnyös megvilágításba helyezték Attila alakját.
Az Eddá-t formahűen, az óészaki alliterációs versmértékben Tandori Dezső fordította - sok nyelvi leleménnyel - magyarra. Vissza

Mitologikus énekek
A völva jövendölése7
A Fenséges beszéde24
Vaftrúdnir-ének60
Grímnir-ének73
Szkírnir-ének87
Hárbard-ének97
Hymir-ének108
Loki csúfolása118
Trym-ének134
Alvísz-ének143
Hősi énekek
Vőlund-ének155
Első ének a hundingölő Helgiről167
Ének Helgi Hjörvardszonról181
Második ének a Hundingölő Helgiről197
Szinfjötli halála216
Grípir jóslata218
Regin-ének232
Fáfnirölő Szigurd éneke241
Szigdríva-ének252
Töredékes Szigurd-ének262
Az első Gudrún-ének268
Szigurd-ének276
Brünhild Hél-útja294
A Niflungok pusztulása298
A második Gudrún-ének299
A harmadik Gudrún-ének311
Oddrún siralma314
Attila-ének323
A grönlandi Attila-ének335
Gudrún bujtogatása361
Hamdir-ének368
Vegyes énekek
Baldr álmai379
Ríg-ének384
Hyndla-ének397
Őrölő411
Hlödr-ének417
Jegyzetek (N. Balogh Anikó)429
Verstani megjegyzések (N. Balogh Anikó)479
Utószó (N. Balogh Anikó)485
267

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.000 Ft Licitek száma: 41