Korcsmáros Nándor: Forradalom és emigráció (dedikált példány)
Korcsmáros Nándor
Szerzői kiadás
Könyvkötői egészvászon kötés
, 181 oldal
Magyar bajok
1
21 cm x 15 cm
2021-12-12 20:00
Budapest, 1923, Szerzői kiadás, 181 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Magyar Bajok. No.: I. sz. Forradalom és emigráció. Írta: Korcsmáros Nándor. A címlapon a szerző, Korcsmáros Nándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Móricz bácsinak unokafiúi szeretettel Bp. 1923. VI/21. Korcsmáros Nándor". Szerzői előszóval, végszóval, névjegyzékkel, helyesbítések jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A címlapon és a címlap hátoldalán, valamint néhány oldalon tulajdonosi bélyegzés látható. Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, enyhén sérült, javított címlappal, néhol megerősített belívekkel, az egyik oldalon ceruzás jelölésekkel (67. p.), hiánytalan állapotban. A címfedélen és a könyvgerincen filctollal készített számjelzés található. A kötet szerzője, Korcsmáros Nándor /szül. Reich Nándor/ (Siófok, 1883. április 12. – Bécs, 1959. december 6.) író, újságíró. 1906-1910-ig fiumei lapszerkesztő ("Tengerpart" c. magyar folyóiratot szerkesztette). Majd a város nyári színházában magyar nyelvű előadásokat rendezett. Az első világháborút követően megírta és megjelentette a frontélményeit. A proletárdiktatúra bukása után letartóztatták (1919), kiszabadulása után Bécsbe emigrált. Miután hazatért, fővárosi napilapoknál dolgozott és a Magyar Újságírók Egyesületének volt az elnöke. Ezt követően a Bethlen téri Színpad dramaturgja, majd művészeti igazgatója lett. Kabaréjeleneteket is írt, melyeket a "Royal Sörkabaré", az "Intim Kabaré", az "Andrássy úti Színház", a "Teréz Körúti Színpad", a "Clarus Kabaré" és a "Bethlen téri Színpad" sikerrel mutatott be. 1946-tól ügyvezető elnöke lett a Fészek Klubnak. 1956-ban Ausztriába emigrált.
A forradalom kitörése óta csak olyan emberek szavait halljuk, akik egymást vádolják. Ez a korszak az, amelyet bizonyára ugy jellemez majd a történetíró, hogy vádlottak vádolták egymást. Ma mindenki a vádlottak padján ül. Az is, aki a cselekvők között szerepelt, az is, aki félreállott. Az egyik azért bűnös, mert cselekedett, a másik azért, mert nem mert cselekedni.
Elröpülni ettől a korszaktól oly messzire, hogy már csak a történelem távlatából lássuk és ítélhessük meg az eseményeket és az ezek keretében nyüzsgő, már nagyoknak látszó kicsinyeket, vagy még kicsinyeknek látszó nagyokat, - gyakran halljuk ezt a szót, de ki hisz lehetőségében?
Minden ítélet, ami ma elhangzik, felhajított kő, ami a saját fejünkre eshetik vissza és mindegyik önmagára is ítéletet fog felidézni. Azért ez az írás, amely mindenütt el fogja hibázni célját, ahol nem igazságos és pártatlan, - kerülni fog mindent, ami ítélet gyanánt hangozhatnék. Itéletszerű csak olyan események leírásánál lesz, amelyeket már a történelem félreérthetetlen távlatából lehet meglátni, amelyekre talán már meg is van az ítélet, de még nem hirdették ki, vagy a nagy lármában elenyésztek a perdöntő szavak.
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 1